Gayrimenkul sahiplerini epeyce yakından ilgilendiren kira beyanname verme süreci bugün itibarıyla başladı. Kazanç İdaresi Başkanlığı (GİB) bu sene kiracıları da sürece dahil etti. Bu sayede aidat kaybı ve kaçağının önlenmesi hedefleniyor. Kira geliri elde eden mülk sahipleri 1 Mart-1 Nisan (31 Mart’ın hafta sonuna rastlaması sebebiyle) tarihleri arasında beyannamelerini verilebilecekler.

AA muhabirinin Kazanç İdaresi Başkanlığının (GİB) bilgilerinden yaptığı derlemeye kadar, milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren kira şartname verme süreci bugün başladı. Bu sene GİB, “kira bildirim formu” ile kiracıları da sürece dahil etti. Kiracılar, eğer Dijital Ödenti Dairesi’ne abonelerse kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak forma ulaşabiliyorlar, e-Devlet şifresi ile de zorunlu bilgilere erişim sağlayabiliyorlar. Bu yöntemle mal sahiplerinin beyan ettiği kira gelirleriyle kiracıların beyanlarını karşılaştırılması amaçlanıyor.

UYGULAMA NE İŞE YARAYACAK?

Uygulamayla düşük kira bedeli gösterenler, hatalı beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar ortaya çıkarılıyor. Ayrıca ödenti kayıp ve kaçağının önlenmesi planlanıyor

Kira beyannamesine ilişkin merak edilen 10 soruya 10 yanıt şöyle:

Soru 1 : Kimlerin beyanname yükleme zorunluluğu bulunuyor?

2023’te konuttan yıllık 21 bin lira, meslek yerinden 150 bin liranın üstünde kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri gelir vergisi ödeyecek.

Soru 2 : Kira geliri elde eden mülk sahipleri ne vakit beyanname verebilecekler?

Beyannameler, 1 Mart-1 Nisan (31 Mart’ın hafta sonuna rastlaması nedeniyle) tarihleri aralarında verilebilecek.

Soru 3 : Kira beyannamesi nasıl doldurulacak?

Mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının “gib.gov.tr” internet adresi üzerinden “hazırlanmış şartname sistemini” doldurabilecekler, Dijital Aidat Dairesi’nden hazır beyana ulaşılabilecekler.

Soru 4 : Ev kira gelirlerinde istisna bedeli ne kadar oldu?

2023 yılı içerisinde yıllık 21 bin lira ve aşağı yerleşim kira geliri elde edenler gelir vergisi ödemeyecek. 2024 yılı için ise kazanç vergisi istisnası 33 bin lira olarak açıkladı.

Soru 5 : İstisnadan kimler yararlanamayacak?

Ticari, zirai veya mesleki kazancını fikrini belirtmek zorunda olanlar, takvim 21 bin liranın üstünde konut kira geliri elde edenler, ayrı olarak veya birlikte elde ettiği vergi, menkul sermaye, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarının gayri safi tutarları toplamı 2023 için belirlenen 550 bin lirayı aşanlar, kira gelirini süresinde açıklama etmeyen ya da yetkisiz açıklama edenler istisnadan yararlanamayacaklar.

Soru 6 : Gurbetçilerin, Türkiye’de kiraya verdiği mülkler için beyanname vermeleri zorunlu mu?

Yurt dışarıya yaşayan vatandaşlar Türkiye’de elde ettikleri gelir ve iratları bakımından bakımlı mükellef zarfında vergilendiriliyor.

Soru 7 : Pat Diye pozitif kişinin meskene ortak olması durumunda şartname nasıl verilecek?

Şahıslardan her birinin kendi hissesine karşılık gelen kira gelirini ifade etmesi gerekiyor.

Soru 8 : Şartname verilmez veya yetersiz beyan edilirse cezai işlem uygulanacak mı?

Elektronik ortamda verilmesi zorunlu olan beyannamelerin süresinde verilmemesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilecek. Keza verginin süresinde tahakkuk edilmemesi durumunda verginin bir katı ücret ziyaı cezası uygulanacak.

Soru 9 : Kira beyanıyla tahakkuk edilecek gelir vergisi nasıl ödenecek?

Dijital Ücret Dairesi’nden (dijital.gib.gov.tr) veya mobil uygulamadan 02.00-23.45 saatlerinde anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yoluyla, tanıdık olmayan ülkede faaliyet belirten bankalara ait kartlar ile ücret tahsiline yetkili bankalar ile ücret dairesi vezneleri yoluyla ve PTT şubelerinden ödenebiliyor.

Soru 10 : Ödemeler taksitlendirilebilecek mi?

Tahakkuk eden vergilerin birinci taksiti damga vergisiyle 1 Nisan’a, ikinci taksiti ise 31 Temmuz’a dek ödenebilecek.

Kaynak: AA / Ekonomi

Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur