Milletlerarası kredi sınıflandırma kuruluşu Fitch Ratings, bugün Türkiye’yle ilgili raporunu yayınladı. Raporda Türkiye’nin kredi notu yükseltilirken, anekdot görünümü de pozitife çekildi. 12 yıl daha sonra gelen bu not artışıyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten uyarı çeken bir değerleme geldi.

“BU BAŞARIYA KAYITSIZ KALAMADILAR”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Bakan Yıldırım, “Uyguladığımız programın fiziksel sonuçları ülke kredi notumuza da yansıdı. Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu başarıya kayıtsız kalmayarak kredi notumuzu bir aşama yükseltirken, görünümümüzü pozitife çevirdi. Artı dış görünüş önümüzdeki dönemde anekdot artışının süreceğine dikkat çekici ediyor. 12 sene sonradan gelen bu not artışında, Türkiye’nin milletlerarası normlara uyan, kural bazlı ve öngörülebilir politikaları etkin oldu” ifadelerini kullandı.

“OLUMLU GELİŞMELER ARTARAK DEVAM EDECEK”

Açıklamasının devamında ekonomideki olumlu gelişmelerin devam edeceğinin sinyalini veren Bakan Şimşek, “Makro-parasal istikrarın daha da güçlenmesiyle böyle olumlu gelişmeler artarak devam edecek. Yılın ikinci yarısında dezenflasyon, daralan cari açık ve bütçe disiplini doğruca makro finansal istikrar daha da pekişecek ve kredi notumuz yükselecektir” dedi.

İşte Bakan Yıldırım’in o paylaşımı;

12 yıl sonra bir ilk! Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesine Bakan Şimşek'ten ilk yorum

Fitch Ratings Mehmet Şimşek Finans Politika Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur