Küresel doğalgaz talebinin 2050’de yüzde 34 artışla 5 trilyon 360 milyar metreküpe ulaşması öngörülüyor.

‘); }

Küresel doğalgaz tüketimi 2022’de 4 trilyon 15 milyar metreküp olarak kaydedildi. Laf konusu tüketimin 2050 itibarıyla yüzde 34 artışla 5 trilyon 360 milyar metreküpe yükselmesi bekleniyor.

Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu’nun (GECF) hazırladığı “2050” raporunda, istek artışındaki kayda değer faktörler, nüfus ve ekonomik üretimdeki yükselme, hava kalitesinin iyileştirilmesi, sera gazı emisyonlarının azaltılması ve kömür ile petrolden gaza geçişi hedefleyen politikalar olarak sıralandı. Sadece elektrik imal sektöründen kaynaklı talep artma ise 500 milyar metreküp olarak hesaplandı.

Raporda kömür yakıtlı santrallere yönelimin azalmasının beklendiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Yenilenebilir enerji kaynaklarının payı arttıkça, doğalgaz yakıtlı elektrik üretiminin, güneş ve rüzgar enerjisine ve kuraklık dönemlerinde hidroelektriğe esas elastikiyet ve yedekleme desteği sunarak giderek daha hayati bir rol oynayacağı öngörülmektedir. Bölgesel açıdan bakıldığında, gelecekteki doğalgaz talep artışının büyük kısmının şipşak büyüyen Asya Pasifik pazarları ile gaz zengini Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden kaynaklanması beklenmektedir.”

Buna tarafından, küresel istek artışının yüzde 52’sinin Asya Pasifik kaynaklı olacağı varsayım edildi.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur