Hayvancılık sektöründe çalışacak kaliteli iş gücünün azalması, endüstriyelleşmenin yaygınlaşması ve şehirleşmenin artmasıyla birlikte geleneksel mesleklerden biri olan çobanlık, teknolojinin ilerlemesi ve şehirleşme eğilimiyle artık genç nesiller kadar seçim edilmiyor. Sivas’ın Şarkışla ilçesinde bölgeye bir istihdam sağlayıp koyun yetiştirmek nedeniyle bir girişimde yer alan ve aile çobanı arayan Niyazi Mit, koyun yetiştiriciliği için sağlanacak olan maaş, sigorta, barınma, giyim ve yeme içme gibi temel ihtiyaçlar, yaz aylarında arazide bakımlı etmesi için karavan gibi imkanlar sağlamasına karşın, çoban bulma sürecinde zorluk yaşıyor.

42 bin lira maaş, dayalı döşeli ev veriyor ama çalışan yok

“EMEKLİLİĞE DEK BİR İŞ İMKANI SAĞLAYACAĞIZ”

Çevresinden bu işi yapacak kimseyi bulamayınca sosyal medyadan bir bildiri paylaşan ve aile çobanı aradığını belirten Mit, “Günümüzün sorunu işçi bulamamak. İnsan gücüne dayalı, sahada tarımla uğraşan insanların sayısı giderek azalıyor. Biz şu an çoğu tarım sektöründe bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Bu meslek endüstriyelleşmeye gidiyor. Artık insanı bulmak çok zor ülkü geldi. Biz de iş arkadaşları arıyoruz. Burada barınacakları ev, kıyafet, gıda yardımı, maaşı ve sigortaları bizimle birlikte çalışırlarsa emekliliğe kadar bir iş imkanı sağlayacağız fakat bulamadık. Aile çobanı arıyoruz. Koyunla ilgilenecek kişiye 25 bin lira, sigorta ve yeme içme, giyim gibi masrafları bizden olacak. Eşine ise burada çiftlikte kalıp konut işleriyle ilgilenip ufak tefek işleri yapacağı için en az ödenti ve sigorta vaat ettik. Natürel bunlarla birlikte gelecek ailenin çocukları varsa çocukların eğitim masrafları dahil yaşamsal bütün ihtiyaçlarını karşılamayı düşünüyoruz. Ama yine de bulamıyoruz. ” dedi.

42 bin lira maaş, dayalı döşeli ev veriyor ama çalışan yok

“ÜRETİM OLMAZSA HİÇBİR ZİNCİR İLERLEMEZ”

“Barınmaları için kaloriferli sıfır daire yaptık” diyen Mitos, şöyle devam etti: “Yaz ayında hayvanı araziye götürdüğünde zorlanmaması için güneş paneli olan, duşu yatağı içerisinde olan bir karavan veriyoruz. Teknolojinin de gelişmesiyle insanlar şehre özeniyor ya da eğitim gibi gerekli nedenlerle göç ediyorlar. İnsanlar artık büyükşehirde yaşamak istiyor ama imkan açısından artık tarımsal sektörde daha yüksek gelir elde ediliyor. Artık ülkemizin de tarıma gereken önemi verdiğini düşünüyorum. Çobanlık deyince millet ilk ilk olarak küçümsenecek bir durummuş gibi görüyor lakin gerçekten kutsal mesleklerden bir tanesine çobanlık. Çünkü ülkemizde imal olmazsa hiçbir zincir ilerlemez. Doğrusu fazla fazla meslek var. Ülkemizde üniversite mezunu kişilerde bu işleri yapacak çoğu kişide lazım. Her kesimden insan lazım.”

42 bin lira maaş, dayalı döşeli ev veriyor ama çalışan yok

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Şarkışla Sivas Tarım Yerel Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur