Kamuya ait olan Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Emlak Katılım ve PTT Atm‘leri, “TAM” platformu aşağıda birleşti. Bu bankaların müşterileri bambaşka kamu bankalarının Atm‘lerini kullanabilecek ve herhangi bir komite ücreti ödemeyecek.

Yapılan açıklamaya göre, “BÜTÜN” platformu, aza bankaların müşterilerine daha süratli ve avantajlı hizmet sunabilmek adına, bankacılık işlemlerinin tek noktadan ve kolay bir şekilde yapılmasına imkan sunacak. TAM Atm‘lerinde para çekme, para koyma, bakiye sorgulamanın yanı sıra diğer bankacılık işlemleri de yapılabilecek.

TÜM ATM’LER SİSTEME DAHİL EDİLECEK

81 ilde 5 bin 600 adet ATM ile müşterilere hizmet sunan platform, yakın gelecekte üye bankaların tüm ATM’lerinin sisteme dahil edilmesi ile 19 bin adede ulaşacak.

Bu işbirliği sonucunda ATM’ler ile müşteri alışkanlıklarının değişmesi, konvansiyonel şube bankacılığının işlem payının azalıp, operasyonel süreçlerin daha iyi yönetilmesi ve sektörün hizmet kalitesinin artması öngörülüyor.

Platformun teknik detaylarının yer aldığı açıklamaya tarafından, BÜTÜN projesi ile aza bankaların müşterileri masrafsız ve komisyonsuz hizmet alabilecek. Tüm ATM bileşenleri tek bir merkezde yönetilirken, bu ATM’ler üstünde yeni ve müşterek bir yazılım çalışacak. Kullanılan yeni yazılım doğruca mevcuttaki sınırlı operasyon seti genişleyerek müşterilere bütün set olarak hizmet sunulacak. Optimizasyon doğruca benzer hizmet noktalarındaki ATM’lerin, gereksinim duyulan lokasyonlara yönlendirilmesi, bu sayede finansal erişilebilirliğin artırılması sağlanacak.

500 MİLYON DOLARLIK KATKI SAĞLAYACAK

Projeye dahil bankaların peşin para ve çevresel sistemler idare süreçleri ile peşin para operasyonları da birleştirilecek. Bu sayede ATM’lerde durağan para bulundurulmasının önüne geçilerek ciddi tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Merkezi idare sonucu operasyonel maliyetin azaltılması, etkili peşin para yönetimi ve emniyet konularında avantaj sağlanırken, büyüyen parasal erişim imkanıyla müşterilere daha fazla noktada masrafsız operasyon yapabilme fırsatı sunulacak.

Bu proje ile satın alma ve bakım/onarım kalemleri, yazılımın tekleştirilmesi ve ATM’de bulundurulması gereken nakit paranın alternatif şekilde değerlendirilmesi ile orta vadede ekonomiye yaklaşık 500 milyon dolar katkı maddesi sağlanması bekleniyor. ATM ekipman ithalatının dengelenmesi ile dış ticaret dengesine olumlu katkıda bulunulması ve makro düzeyde millet faydası sağlanması öngörülüyor.

BÜTÜN projesi sahip olduğu inovatif teknoloji ve altyapılar baştan sona özel bankaların da sistemlerini entegre edebilmesine imkan sağlandı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Kamu Bankaları Türkiye Banka ATM Teknoloji Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur