Kişisel Emeklilik Sistemi (BES) Yönetmeliğindeki değiştirme kararı Devlete Ait Gazete’de yayımladı. Yaklaşık 9 milyon kişiyi ilgilendiren karara tarafından, katılımcılar sistem çıkmadan birikimlerinin yüzde 50’ye dek olan kısmını toplu alabilecek. İşte teferruat…

9 milyon kişiyi ilgilendiren karar! Toplu ödeme için tarih belli oldu

Devlete Ait Gazete’de yayımlanan kararla Bireysel Emeklilik Sisteminde Kısmen Ödeme Hakkında Yönetmelikte değişim yapıldı. Buna tarafından BES’te kısmi ödeme dönemi için yürürlük tarihi mart sonundan 1 Temmuz’a ertelendi.

Kısmi ödeme dönemiyle katılımcılar sistemden çıkmadan ev alımı, evlenme, eğitim, doğal facia gibi durumlarda birikimlerinin yüzde 50’ye dek olan kısmını toplu olarak alabilecek.

Kısmi ödeme tutarı başvuru formu ardından gerçekleşecek. Devlet katkısının oranı ise ise istek durumuna göre değişecek.

9 milyon kişiyi ilgilendiren karar! Toplu ödeme için tarih belli oldu

Doğal afet ve eğitim durumunda kısmen ödenen tutarın yüzde 25’i oranında devlet katkısı verilecek. Eğitim halinde yapılan kısmen ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 sene olacak. Doğal afet durumunda ise kısmen ödeme için zaman şartı aranmayacak.

Öğrenciler, 4 yıl her tarafında kendi hesabından kısmen ödeme alarak eğitim masraflarında kullanabilecekler. Kısmi ödemeden aylık ya da yıllık ödemeli gelir sigortası ürünü olarak faydalanılacak.

Kısmi ödemeden sözleşmeleri en düşük 5 sene yürürlükte olan ve katkı payını ödemiş katılımcılar faydalanabilirken, her 5 yılda bir kısmi ödeme imkanından yararlanılabilecek.

öte taraftan kısmen ödeme başvurusu yapanlar sözleşmelerini 3 sene boyunca sonlandıramayacak.

9 milyon kişiyi ilgilendiren karar! Toplu ödeme için tarih belli oldu

KATILIMCI SAYISI 9 MİLYONA YAKLAŞTI

ŞU ANDA Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) 14 Mart 2024 verilerine kadar BES toplam fon büyüklüğü 812,3 milyar lira oldu. Toplam fon büyüklüğünün 722 milyar 204 milyon lirası katılımcılardan gelirken sistemdeki devlet katkısı 94 milyar 556 milyon lira oldu. Sistemdeki toplam katılımcı sayısı ise 8 milyon 890 bin kişi oldu.

Otomatik Katılım Sistemi’nin (OKS) 14 Mart 2024 verileri de EGM göre açıklandı. Iştirakçi sayısının 7 milyon 299 bin olduğu sistemde toplam fon büyüklüğü ise 60,5 milyar lira oldu. Sistemdeki devlet katkısının 3 milyon 728 bin olduğu OKS’de sertifika sayısı ise 10 milyon 804 bin olarak kayıtlara geçti.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur