Bu yıl 60’ıncısı düzenlenen Paris Milletlerarası Fuarı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Fuarda büyükbaş hayvanların bulunduğu 1. salonda “Aquitaine Sarışınları” olarak tanıdık inek ırkını tanıtan stantta görevli Damien Blanc, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 26 Şubat’ta fuarda 990 kilogram ağırlığındaki bir ineğin takriben 17 bin avrodan tip bulduğunu açıklama etti.

Fransa'da 990 Kilogramlık İnek Rekor Fiyata Satıldı

Blanc, bu satışla rekor bir fiyata ulaştıklarını anlatarak, söz konusu hayvanın, Korsika Adası’nın Porto-Vecchio kentinde gelen bir kasap göre satın alındığını belirtti.

Kasabın bu ineği dükkanının reklamını yerine getirmek ve vitrininde kanıtlamak için satın aldığını söyleyen Blanc, bu durumun işini daha iyi yapmasına ve hayvanlarını daha iyi yetiştirmesine özendirme ettiğine dikkati çekti.

Fransa'da 990 Kilogramlık İnek Rekor Fiyata Satıldı

“BU BÜYÜK HACMİ OLAN BİR IRK”

Blanc, “Aquitaine sarışını güneybatıya ait bir insanlar. Büyük hacmi olan bir halk.” diyerek, fuarda bu inekleri ziyaretçilere tanıttıklarını belirtti.

Tarn vilayetinde hayvan yetiştiriciliği yapan Blanc ,”Bu ırkın fazla getirisi var, kasaplar mutlular çünkü bu ırkta kemikten daha fazla adale var.” dedi.

Paris Milletlerarası Tarım Fuarı, Fransız tarım sektörü ve hayvan yetiştiriciliğinin tanıtımını yapan başat etkinlik olarak biliniyor.

Yüz binlerce ziyaretçi ağırlayan geleneksel fuara, cumhurbaşkanı da dahil önde gelen siyasiler katılım gösteriyor.

Fuar 3 Mart’a değin ziyaretçilerini ağırlayacak.

Kaynak: AA / Aktüel

Fransa Paris Tarım Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur