ABD, bu yıl için petrol fiyatı tahminini yukarı yönü olan revize etti. Enerji Enformasyon İdaresi, petrolde 82,42 dolarlık beklentisini 87 dolara yükseltti. Fiyat değişikliğinde küresel petrol stoklarındaki düşüş gösterildi.

‘); }

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), küresel petrol stoklarındaki düşüşü göstererek bu yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini yukarı yönü olan revize etti.

EIA’nın “Mart 2024 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu”na tarafından, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı imalatçı ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun talep kesintisini uzatmasının kısa vadede küresel petrol arzında sıkılaşmaya yol açacağı öngörülüyor.

Arz sıkılaşması nedeniyle küresel petrol stoklarının yılın ikinci çeyreğinde günlük ortalama 900 bin varil azalacağı, bu durumun petrol fiyatlarında yukarı yönlü baskı oluşturacağı tahmin ediliyor.

Buna tarafından, uluslararası referans niteliğindeki Brent türü ham petrolün sıradan varil fiyatının bu sene 87 dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu rakam bir önceki raporda 82,42 dolar olarak tahmin edilmişti.

Batı Teksas türü (WTI) çiğ petrolün ortalama varil fiyatının da 82,15 dolar seviyesinde olması bekleniyor. Söz konusu sayı, geçen ay 77,68 dolar olarak öngörülmüştü.

EIA, gelecek sene için ise Brent türü çiğ petrolün varil fiyat tahminini değiştirmeyerek 84,8 dolar, WTI çiğ petrol için de 80,3 dolar seviyesinde sabit tuttu.

Küresel petrol talebinde bu yıl ve gelecek sene günlük yaklaşık 1 milyon 400 bin varil yükselme beklenen rapora kadar, talepteki artışın daha yüksek veya daha düşük olmasının küresel petrol stokları ve fiyatları üstünde etkin olacağı belirtiliyor.

HAM PETROL ÜRETİMİNDE ARTIŞ

ABD’de jurnal ortalama ham petrol üretiminin bu yıl yaklaşık 13 milyon 190 bin varil olması bekleniyor. Geçen sene bu rakam yaklaşık 12 milyon 930 bin varil olarak kayıtlara geçmişti. 2025’te ise üretimin 13 milyon 650 bin varile çıkacağı hesaplanıyor.

Geçen ayki raporda bu rakamlar bu yıl için jurnal 13 milyon 100 bin varil, gelecek sene için ise 13 milyon 490 bin varil olarak varsayım edilmişti.

Küresel petrol arzının ise bu sene jurnal 102 milyon 170 bin varil, gelecek sene 104 milyon 170 bin varil olacağı öngörülüyor.

Öte yanlamasına, küresel petrol tüketiminin bu sene günlük 102 milyon 430 bin varil, gelecek sene 103 milyon 810 bin varil olacağı tahmin ediliyor.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur