Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) göre düzenlenen Küresel Görünüş Forumu’nda Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin politika önceliklerini anlatan Yıldırım, OVP’nin “zinde ve güvenilir” bir çerçeveye sahip olduğunu söyledi.

“NİHAİ KASIT HERKES İÇİN KOLAYLIK SAĞLAMAK”

Yıldırım, “Program, fiyat istikrarını ve kamu maliyesi disiplinini bitmiş sağlamayı bununla birlikte cari açığın azaltılması gibi diğer bazı makroekonomik zorlukları da ele almayı amaçlıyor. Nihai kasit sürdürülebilir yüksek artış oranı ve herkes için rahatlik karşilamak” dedi. Kısa vade en önemli zorluğun yüksek enflasyon olduğunu gösteren Şimşek, “Maliye politikasıyla merkez bankasının enflasyonla mücadele çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

ABD'de konuşan Şimşek: 2026 yılına kadar enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini görmek istiyoruz

“DEPREMLER BÜTÇEDE BÜYÜK BİR AÇIĞA NIÇIN OLDU”

Yıldırım, programın temel amaçlarının fiyat istikrarının sağlanması, rekabetçilik ile verimliliğin artırılması ve yapı reformlar olduğunu anlattı. Türkiye’de geçen sene meydana gelen depremlerin bütçede büyük bir açığa neden olduğunu anımsatan Yıldırım, açığın azaltılmasına karşın kayda değer tedbirler aldıklarını kaydetti. Türkiye’nin başlıca ticaret ortaklarının çoğalma beklentilerindeki iyileşmenin dış talebi destekleyeceğini bildiren Yıldırım, “Cari açık program hedeflerimizin ötesinde daralıyor.” diye konuştu.

“ENFLASYONUN DÜŞÜRÜLMESİ ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ”

Şimşek, aylık enflasyonun yavaşladığını ve takvim enflasyonun ise bu yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacağını kaydetti. Bakan Şimşek, “Enflasyonun düşürülmesi öncelikli hedefimiz. Bunun işaretlerini zaten aydan avuç içi görüyoruz, ama takvim bazdaki eğilimi yılın ikinci yarısında göreceğiz. 2026 yılına değin enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini bakmak istiyoruz ve o zamana kadar oldukça detaylı yapı reformları uygulamaya koyacağız.” diye konuştu.

ABD'de konuşan Şimşek: 2026 yılına kadar enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini görmek istiyoruz

“İLERİYE DÖNÜK YAPISAL REFORMLARI HIZLANDIRACAĞIZ”

Şimşek, yatırımcılarla çok sayıda buluşma yaptıklarını belirterek, “Yatırımcıların Türkiye’ye perspektif geçen seneye kadar değişti. Geçen sene yatırımcıların ortodoks politikalardan geri adım atılması, programın uygulanmaması ihtimali konusunda şüpheleri vardı. Bu yıl bu konuda az kalsın hiç soru gelmedi. Yani programın sürekliliğine dair soru gelmiyor, artık sorular daha çok programın detaylarına ilişkin oluyor.” dedi. Ulus maliyesi alanında Merkez Bankası’nı destekleme konusunda istikrarlı olduklarını vurgulayan Şimşek, “Programı güçlendireceğiz, ileriye dönük yapısal reformları hızlandıracağız.” dedi. Şimşek, “Türk varlıklarına fazla güçlü bir alaka var. Halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor. ” diye konuştu. Bakan Şimşek, piyasanın enflasyon beklentilerinin ise gelecek 12 ayda takriben yüzde 36 civarında olduğunu belirtti.

“TÜRKİYE’DE GÜÇLÜ GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜ VAR”

Türkiye’de Haziran 2028’e değin seçim olmadığına işaret eden Şimşek, bunun da program sonuçlarını edinmek için siyasi kararlılık açısından oldukça çok vakit vereceğini söyledi. Yıldırım, Türkiye ekonomisinin dayanıklı olduğunu belirterek, ülkede canlı bir özel sektör ve dinç girişimcilik kültürü bulunduğunu vurguladı. Türkiye’nin emsal ülkelerle karşılaştırıldığında uzun vadede avantajları olduğuna dikkati çeken Şimşek, küresel borçluluğun büyümenin önünde hız kesen bir etmen olduğunu ve Türkiye’nin borcunun gayrisafi yurt içi hasılasına oranının gelişmekte olan ülke ortalamasına kıyasla düşük seyrettiğini kaydetti. Şimşek, ticaretteki parçalanmalara değinerek, jeostratejik rekabet ve jeopolitik gerginliklerin parçalanmalara neden olduğunu anlattı. Türkiye’nin bundan faydalanabilecek en iyi adaylardan biri olduğunu vurgulayan Yıldırım, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya ile yakın ilişkilerden bahsetti.

31 Mart Yerel Tercih Sonuçları İçin Tıklayın Kaynak: AA / Ekonomi

Hazine Ve Maliye Bakanı Orta vadeli program Mehmet Şimşek Türkiye Ekonomi Maliye OVP Çevre Enerji Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur