ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Philadelphia merkezli Republic First Bank’ın kapatıldığını ve Fulton Bank’a satıldığını duyurdu. 1988 yılında kurulan ve Republic Bank olarak aşina kurum, iflas sonrası Fulton Bank’la anlaşma sağladı.

FULTON BANK’LA UZLAŞMA SAĞLANDI

FDIC’den yapılan açıklamada, kayyum atanan Republic First Bank’ın Pennsylvania Bankacılık ve Menkul Kıymetler Dairesi göre kapatıldığı bildirildi. Açıklamada, mevduat sahiplerinin korunması amacıyla FDIC’nin Fulton Bank ile mevduatların hemen hemen tamamının ve Republic First Bank’ın varlıklarının büyük ölçüde tamamının satın alınmasına karşın anlaştığı aktarıldı.

İFLASIN MALİYETİ 667 MİLYON DOLAR

Republic First Bank’ın New Jersey, Pensilvanya ve New York’taki 32 şubesinin Fulton Bank’ın şubeleri olarak her tarafta açılacağı açıklanmış açıklamada, Republic First Bank’ın mudilerinin Fulton Bank’ın mudileri olacağı kaydedildi.

Açıklamada, 31 Ocak itibarıyla Republic First Bank’ın toplam varlıklarının yaklaşık 6 milyar dolar ve toplam mevduatının 4 milyar dolar civarında olduğu, bankanın iflasının FDIC’ye maliyetinin ise 667 milyon dolar olmasının beklendiği belirtildi. Republic First Bank’ın iflası bu sene ABD’deki ilk banka iflası oldu.

Kaynak: AA / Ekonomi

Philadelphia Sigorta Banka Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur