Gazze Şeridi’nde saldırılarını sürdüren İsrail‘e uygulanan ihracat kısıtlamasının kapsamına ilişkin tartışmalar sürerken, AK Partili Nihat Zeybekci’nin Türkiye- İsrail arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin sözleri tepki çekti.

Ticaret Bakanlığı nisan ayı başında İsrail‘le ihracata kısıtlama getirilmiş, kararın inşaat demirinden, çelik tellere dek toplam 54 ürünü kapsayacağını duyurmuştu. Ardından çoğu siyasetçi kısıtlamanın kapsamının genişletilmesi için hükümete çağrıda bulundu. Konuyla ilgili talepler iletilmeye devam ederken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Sorumlusu Nihat Zeybekci’den uyarı çeken bir tanımlama geldi.

“6 SATIP 1 ALDIĞIMIZ BİR ÜLKE”

İzmir’de misket ve doğaltaş fuarında konuşan Zeybekci, ” İsrail‘de fazla manâlı bağlantıları olan arkadaşlarımız da var. Yani eyvallah, İsrail‘in Filistin’de, Gazze’de Müslümanlara yaptığı soykırımı, katliamı, bebek katliamını nefretle, şiddetle kınıyoruz. Eyvallah, buna diyecek hiçbir şey yok fakat dahası da ticaretin hiç kimseye hasar vermeyen bölümleriyle ilgili de.. Çünkü bizim İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke, yani 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. O anlamda, daha alıngan olmamız gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili de arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Ekonomi koordinasyonuyla, ilgili bakanlarımızla, bunu gündeme alıp birazcık daha hassas bir ayardan geçmesi gerektiğine, ben kişiye özel olarak inanıyorum” dedi.

“SÖYLEDİĞİM HER KELİMENİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIM”

Sözleri tepki çeken Zeybekci, gelen eleştirilere sosyal medyadan yanıt verdi. Zeybekci açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Söylediğim her kelimenin ardina kadar arkasındayım. Ucuzcu tacirler hariç, konuyu yanlış anlayabilecek akıl ve sağduyu sahipleri için yazılmış olarak yeniden anlatıyorum. İsrail’le hür ticaret anlaşması olan birkaç ülkeden biriyiz, Mavi Marmara vaktinde da askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimiz de Türk mallarını serbestçe satın alabiliyorlar. Bunun da katkısıyla ticaret dengemiz 1 e 6 bizim lehimizedir. Söylediğim kayda alma yöntemi yasak mahsul listesinden daha etkin bir yöntemdir. İsrail’e yapılan bütün ihracatın kayda alınması ile her mahsul kayda alınarak müsade verilirken satılan her mahsul ve şirket de denetim edilir. Bu sayede hemen yüzlerce milyon dolarlık ihale alarak onlarca milyon dolar teminat mektubu veren şirketlerimizin mağduriyetleri gibi daha çoğu mağduriyetin önüne geçmiş oluruz. Onlarca Filistinli şirketin mağduriyetleri de engellenmiş olur.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN HASSASİYETİNİN ZEKATI 77 CEDDİNİZE YETER”

Söylediğim yasaklanmış liste yerine tam teftiş demektir. Sözlerimi bitmiş ediyorum. “DAHA ALINGAN EDINMEK”. Bize İslamiyet ve Filistin hassasiyeti dersi vermeye kalkan hadsizlere de sözüm, bizim hassasiyetimizin zekatı sizin 7 ceddinize, Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı ise 77 ceddinize yeter.”

AK Partili Nihat Zeybekci: Katliamı kınıyoruz eyvallah ama İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Nihat Zeybekci AK Parti Ekonomi İsrail Uluslararası İlişkiler Politika Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur