31 Mart yerel seçimlerinden CHP’nin yüzde 37.7 ile birinci parti çıkması AK Parti saflarında büyük krize neden oldu. Seçimdeki başarısızlığın nedenini araştıran ve “Neden AK Parti’ye oy vermediniz?” sorusunu yönelttiği bir anket yapan AK Parti kaynakları, idareli sorunların seçime doğrudan doğruya tesir ettiği sonucunu elde etti.

GENİŞ KATILIMLI BİR ANKET YAPILDI

2024 lokal seçimler sonuçlarının etkisi sürüyor. CHP’nin birinci parti, AK Parti’nin ise ikinci olarak çıkmasının nedenleri üstünde geniş katılımlı bir anket çalışması yapıldı. Ankette, CHP ve diğer partilere giden oyların yanı sıra, sandığa gitmeyen seçmenlerin de nabzı tutuldu. AK Parti kaynakları, oy kaybında yüzde 50’nin üzerinde bir oranla ekonomi başlığı aşağı hayat pahalılığı, emekliler ve kira fiyatları gibi sebepler sıralandığını kaydetti. Ekonomiden sonraki en manâlı gerekçe ise AK Parti’nin ‘halktan kopması’ gösterildi.

“VATANDAŞ BİZDEN NE BEKLİYOR, HER YÖNÜYLE BAKIYORUZ”

Türkiye gazetesinin haberine tarafından; parti kurmayları “Seçim sonuçlarıyla ilgili veriler toplanmaya devam ediyor. Bir anlamda vatandaşın bizden beklentilerini net olarak ortaya çıkarmak istiyoruz. SETA bir egzersiz yapıyor, teşkilatlardan ve milletvekillerinden gelen rapor ve öneriler de alınıyor. Yurttaş bizden ne bekliyor? Her yönüyle bakıyoruz. Bu tespitler partinin bundan sonraki yol haritasına etkili olacak. Yeni bir program, yeni bir hikâye ortaya çıkarılacak” değerlendirmesini yaptı.

“PARTİ YÖNETİMİNDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİK YAPILACAK”

AK Parti’nin seçmen tabanındaki oy kaymalarının hemen şimdi durmadığını, seçimden daha sonra küçük de olsa oy oranlarında gerilemenin devam ettiğini belirten AK Parti kaynakları, mevcut durumda CHP’nin birinci parti olma özelliğini sürdürdüğüne de dikkat çekti. AK Parti’de yapılan istişare toplantılarında başkalaşım beklentilerine karşın de fikirler dile getiriliyor. Parti kurmayları, kongre ile birlikte parti yönetiminin büyük bölümünün değişeceğini ve parti politikalarda işaret şartların değişmesi olabileceğini dile getiriyor.

“POLİTİKALAR DEĞİŞMEZSE BENZER SONUÇLAR ALINIR”

AK Parti’deki manâlı isimlerin ortak görüşünün ise “Şahısların değişimi yeterli olmaz. Politikalar değişmezse, bir dahaki seçimde de benzer sonuçlarla karşılaşılır” biçiminde olduğu ileri sürüldü. AK Parti’deki istişare toplantılarında ve Taktik Kurulunun yaptığı toplantılarda katılımların büyük bölümü, yerel seçimlerde başka partilere giden oyların o partilerde kalıcı olmamasına yönelik yeni ve radikal adımların atılması yönünde görüşler dile getiriliyor.

AK Parti Ekonomi Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur