Geçtiğimiz haftalarda peş peşe indirim ile vasıta sahiplerini bir nebze rahatlatan mazot fiyatlarına yeniden zam geldi. Yakıt grubunda bu gece yarısından itibaren 1 lira 53 kuruş, motorin grubunda ise artış 1 lira 10 kuruşluk bir büyüme oldu.

ZAM SONRASI BENZİN VE AKARYAKIT FİYATI NE OLDU?

Yapılan zamların ardından yakıt fiyatları İstanbul’da 42,03, Ankara’da 42,74 ve İzmir’de 42,95 liradan satışa sunulmaya başlandı. Mazot fiyatları ise İstanbul’da 41,79, Ankara’da 42,59, İzmir’de 42,80 liradan satılıyor.

EPDK YAZI GÖRDERMİŞTİ

Geçtiğimiz haftalarda EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, rafinerilere bir yazı göndererek zorunlu uyarıları yaptıklarını, bu doğrultuda rafinerilerin yapacağı güncelleme ile benzin ve mazot fiyatlarına indirim geleceğini duyurmuştu. Bu gelişmenin peşinde benzinde 76 kuruş, motorin ise2,45 lira indirime gidilmişti.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satmak fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat metamorfoz farkında olan gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Enerji Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur