Benzin ve dizel akaryakıtlar istasyonlarda ‘Ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro’ gibi ifadelerle daha pahalıya satılabiliyor. Yapılan düzenlemeyle istasyonlarda sadece düz şekilde yakıt, motorin (dizel) ve LPG satışı olacak.

EPDK farklılaştırılmış akaryakıtlarda fiyat farkı uygulamasına ilişkin hususların bitmiş değerlendirilmesi amacıyla “Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişim Yapılmasına Dair Komite Karar Taslağı” hazırladı. Taslağın 30 Nisan 2024 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanıyor.

FİYAT EKLENMESİNE SON

Akaryakıt istasyonlarında 95 oktan benzin ve dizel ‘Ultra Forceultra kuvvet’, ‘Power-güçlü’, ‘fuelsave- yakıt tasarruflu’, ‘VMax’, ‘VPro’ gibi ifadelerle fiyat farkı eklenerek satılıyor. Bu akaryakıtların yakacak tasarrufu sağladığı, motoru temizlediği, araca ekstra performans kattığı ileri sürülerek sıradan akaryakıttan daha yüksek bir fiyat konuluyor.

EPDK taslağında şöyle denildi:

“Farklılaştırılmış olsun veya olmasın ülkemizde lisans sahiplerince piyasaya arz edilen akaryakıt türlerinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına ve EPDK göre belirlenen teknik düzenlemelere uygun düşmek zorundadır. Bu kapsamda yakıt türüne tarafından hepsi, araçlarda güvenle kullanılabilir. Farklılaştırılmış akaryakıt ile diğerleri aralarında, kalite ve benzeri düzenlenmiş özellikler bakımından araba, otobüs, kamyon, tır, traktör ve benzeri araç türüne kadar sınırlayıcı ayrımlar bulunmamaktadır.”

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Enerji Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur