Türkiye’nin ünlü asansör üretim ve bakım firmalarından biri olan Ekol Asansörleri, 34 takvim faaliyetinin peşinde iflasını açıkladı. 1989 yılında İzmir‘de kurulan ve ayda ortalama 780 asansöre hizmet veren şirketin kapanması, sektörde büyük bir şok etkisi yarattı.

SEKTÖRDE ÖNEMLİ BİR YER EDİNMİŞTİ

1989 yılında İzmir‘de kurulan ve asansör imalatı ile montajı alanında faaliyet belirten Ekol Asansörleri, sektörde kayda değer bir yer edindi ve adıyla nam saldı. Fakat, geçmişte yaşamış olduğu sıkıntılar bir türlü yakasından düşmedi. Geçmiş yıllarda çoğu şirketle iş birliği yaparak ulus kurumlarına hizmet veren işyeri, finansal zorluklarla aleyhinde karşıya kaldı ve sonunda iflasını bildiri etti.

BORÇLARININ ÜSTESİNDEN GELEBİLECEK VARLIĞI OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Şirketin finansal durumu, alacaklılar kadar yapılan başvurudan daha sonra gün yüzüne çıktı. Şirketin borçlarının üstesinden gelebilecek taşınır veya nakit varlıklarının olmadığı ortaya çıktı. bununla birlikte, şirkete ait demirbaşlar ve araçlar üzerinde de birçok haciz kararının bulunduğu da ortaya çıktı.

BAŞVURU SONRASI İFLAS KARARI VERİLDİ

Şirketin yaşayan olduğu bütün bu fena gelişmelerden sonradan alacaklılardan birinin şirketin iflası için İzmir 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurduğu öğrenildi. Mahkeme, yapılan başvuruyu inceleyerek Ekol Asansörleri’nin iflasına karar verdi.

KAMU KURULUŞLARIYLA DA ÇALIŞTI

Şirketin faaliyet gösterdiği zaman kapsamında, bilhassa İzmir ve çevresindeki Ege bölgesinde çoğu millet kuruluşu ve inşaat şirketiyle çalışarak referanslarını oluşturmuştu. Ancak, finansal sıkıntılar sonucu yaşanan iflas, sektörde ve bölgedeki meslek ortakları aralarında da büyük bir şaşkınlık yarattı.

İzmir 3.Sayfa Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur