Antalya’nın Alanya ilçesinde 31 Mart Lokal Seçimleri sonrasında CHP’den Belediye Başkanı seçilen Osman Tarık Özçelik, seçim öncesinde verdiği sözü tutarak, belediyenin borç listesini ve aylık kazanç gider dengesini başlıca binaya astı. Listeye kadar Alanya Belediyesi‘nin toplamda kısa vadede ödenmesi gereken 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 TL borcu bulunuyor.

BORÇ LİSTESİNİ BAŞLICA BİNAYA ASTI

31 Mart Yerel Yönetimler Seçimlerinde Alanya’da sandıktan galibiyetle meydana çıkan Cumhuriyet Ahali Partili Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, tercih döneminde halka verdiği sözü yerine getirdi. Başkan Özçelik, önceki dönemin borç çizelgesinden oluşan dev afişi, belediye binasına astırdı. Binanın ön cephesinde bütün detaylarıyla birlikte sergilenen afişte, Belediyenin peşin para ve bankada mevcut varlıklarının yanı sıra, banka kredileri hesabı, piyasaya borçlar, öteki borçlar, ödenecek vergi ve fonlar hesabı, SGK prim borçları, YİKOP Kültür Payı, Büyükşehir Belediyesi Payı ile Alanya Belediyesi Personel Limited Şirketi’nin vergi, SGK ve bireysel emeklilik sistemi borçları listelendi.

Tabloya kadar, Alanya Belediyesi her ay 73 milyon TL finansman açığı verirken, yıl sonunda 657 milyon TL yeni borcu oluşacak. Aylık finansman açığı baz alındığında Alanya Belediyesi’nin borcu, mevcut borç ile birlikte 2024 yılı sonunda 1 milyar 779 milyon TL’ye ulaşacak.

Alanya Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, eski yönetimin yapılan sözleşmeler dolayısıyla 2024 yılı bütçesinde 1 milyar 761 milyon liralık ödeme taahhüdüne yer verdiği, 2024 yılı bütçesinde 1 milyar 800 milyon TL’lik gayrimenkul satışı yapmayı planladığı ifade edildi.

Alanya Belediyesi'nin 1 Milyar TL Borcu Ortaya Çıktı

PERSONELİN SGK VE BES PRİMLEİR ÖDENMEMİŞ

Alanya Belediyesi’nin cari borçlarına ilişkin tabloda belediye işçinin bünyesinde bulunduğu Alanya Belediyesi Personel Limited Şirketi’nin çalışanlarının SGK primlerini, gelir vergisi kesintilerini, bireysel emeklilik sistemi katkı paylarını ödemediği açıklama edildi. Alanya Belediyesi’nin 449 kadrolu personeli ile Personel Limited Şirketi’nin 2 bin 336 çalışanı için toplam 363 milyon liralık karşılık ayrıldığı, ama kasada veya hazırlanmış değerlerde böyle bir varlık bulunmadığı açıklandı.

FATURALANMAMIŞ HAKEDİŞLERİN TUTARI BİLİNMİYOR

Alanya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, aralıksız yatırımlar dolayısıyla müteahhit firmaların hemen şimdi faturalandırmadıkları hakkediş tutarlarının bilinmediği, böylece kısa vadeli borç miktarının daha da artmasının beklendiği ifade edildi.

BELEDİYEYE AÇILMIŞ TAZMİNAT DAVALARI

Alanya Belediyesi’ne karşısında açılmış tazminat davaları olduğu, bu davalar dolayısıyla nasıl bir borç tutarıyla karşılaşılacağının ise bilinmediği belirtildi.

5 Nisan itibariyle Alanya Belediyesi’ni devraldıklarını açıklayan Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, ilk önce nasıl bir finansal yapı devraldıklarına baktıklarını, Alanya Belediyesi’nin mevcut mali yapısının sürdürülemez olduğu ifade etti. Başkan Özçelik, mümkün olan en kısa sürede Alanya Belediyesi’ni mali dengesini sağlayacaklarını, çalışanlarının parasal haklarını eksiksiz yerine getireceklerini, bütçeyi sürdürülebilir hizmetin finanse edilebileceği bir yapıya kavuşturacaklarını, Alanya Belediyesi’ni israftan, verimsizlikten tez uzaklaştıracaklarını, projelerini fazla sıcacık finanse edebilen bir Belediye haline getireceklerini belirtti. Özçelik, belediyenin finansal yapısı konusunda yasaların izin verdiği ölçüde saydam olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Alanya Belediyesi'nin 1 Milyar TL Borcu Ortaya Çıktı

31 Mart Lokal Tercih Sonuçları İçin Tıklayın Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Osman Tarık Özçelik Alanya Belediyesi Osman Tarık Alanya Politika Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur