Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası ve Fed faiz kararı açıklamalarının ardındaki dalgalı bir seyir altın fiyatlarında ibre yukarı döndü. Bir önceki kapanışı 2 bin 243 TL’den yapan gram altın bugün 2 bin 246 TL’ye dek yükseldi.

Altın fiyatlarında son durum ne? İşte detaylar...Ons altın fiyatları, bakımlı aralıkta seyrederken; küresel piyasalar bu hafta ABD’de açıklanacak ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu sene gerçekleştireceği ilk faiz indiriminin zamanına ilişkin ipucu verebilecek olan enflasyon göstergesi veriyi takip edecek.

2167 – 2174 dolar arasında seyreden ons altın, saat 09.22 itibarıyla yüzde 0,02 primle 2172 dolardan işlem görüyor.

Gram altın fiyatı ise, dolar/TL’deki yükselişle bedel kazanırken; şu dakikalarda yüzde 0,14 kazançla 2246 liradan müşteri buluyor.

AKTÜEL ALTIN SATIŞ FİYATLARI
* Gram altın satmak fiyatı: 2.245,28 TL

* Çeyrek altın satış fiyatı: 4.170,00 TL

* Yarım altın satmak fiyatı: 8.095,00 TL

* Cumhuriyet altını satış fiyatı: 16.507,00 TL

* Gremse altın satmak fiyatı: 39.717,70 TL

* Ons altın satış fiyatı: 2.170,86 dolar

DOLAR GÜNE YATAY SEYİRLE BAŞLADI
Dolar geçtiğimiz hafta TCMB’nin sürpriz faiz kararı ardından gerilediği 32 TL’nin aşağı kalıcı olamayarak yeniden 32 TL’nin üstüne çıkmıştı. Bugüne de 32,17 TL’den başladı. Euro ise 34,91 TL’den işlem görüyor. Piyasalar seçime kilitlendi.

Geçtiğimiz hafta perşembe günü TCMB büyük sürpriz yaparak politika faizini yüzde 45’ten yüzde 50’ye yükseltti. TCMB faiz artırım kararını enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak aldığını açıkladı. Bu Nedenle TCMB 1 aylık aranın ardındaki yeniden faiz artırımına gitti.

TCMB, enflasyon görünümünün daha da bozulması halinde artırımlara devam edeceğini vurguladı. Kurul, enflasyon keskin şekilde gerileyene kadar sıkı para politikasının sürdürüleceğini vurguladı.

TCMB’nin kararı sonrası Türk Lirası yabancı para birimleri karşısında bedel kazandı. Dolar/TL faiz kararı ardından 31,72 TL’ye dek geriledi. Euro/TL ise 34,60 TL’ye değin geriledi. Fakat kurlar bu seviyelerde kalıcı olamayarak tekrar yükselişe geçti. Seçim haftasında bireylerin dolar talebi büyüme gösterdi.

Yabancı yatırım bankaları TCMB’nin faiz artışını olumlu karşıladı ve Türk Lirası için artı raporolar hazırladılar. Deutsche Bank, Türk Lirası’nda uzun pozisyon almaya istekli olduklarını açıklarken, Goldman Sachs ise TCMB’nin attığı adımların etkisiyle enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren sert bir şekilde gerilemesini beklediklerini söyledi.


sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur