Altının yeni güne yatay seyirle başlayan gram fiyatı, saat 09.50 itibarıyla 2 bin 410 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 395 liradan, Cumhuriyet altını 15 bin 920 liradan satılıyor. Altının onsu ise şu sıralarda yüzde 0,1 düşüşle 2 bin 320 dolardan işlem görüyor.Altının ons fiyatında 2 bin 350 ve 2 bin 400 dolar seviyelerinin dayanıklılık, 2 bin 300 ve 2 bin 270 dolar seviyelerinin ise destek konumunda olduğu açıklama ediliyor.

POLİTİKA FAİZİNİN İNDİRİLMESİ BEKLENİYOR

ABD’de geçen hafta açıklanan verilerin iş gücü piyasasının yavaşça da olsa soğumaya başladığına ilişkin sinyaller vermesi enflasyon endişelerini azaltırken, ABD Merkez Bankasının ( Fed ) enflasyonla uğraş zarfında son 23 yılın en yüksek seviyesine çıkardığı politika faizini bu sene indirmeye başlaması bekleniyor.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Bankanın yıl sonuna kadar yüzde 90 ihtimalle en düşük bir faiz indirimine imza atacağının öngörüldüğünü, bu adımın eylül ayında atılacağına karşın beklentilerin öne çıktığını belirtti.

Enflasyon endişelerinin azalmasının bono faizlerindeki düşüşü desteklediğini dile getiren analistler, gerileyen tahvil faizlerinin altının alternatif maliyetini azalttığını ifade etti.

“DİRENÇ, 2 BİN 400 DOLAR SEVİYELERİNDE”

Analistler, bugün yurt içinde bilgi gündeminin ağırbaşlı olduğunu, yurt dışarıya ise Avro bölgesinde perakende satışlar ve Fed yetkililerinin açıklamalarının peşine düşüp takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 350 ve 2 bin 400 dolar seviyelerinin dayanıklılık, 2 bin 300 ve 2 bin 270 dolar seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Cumhuriyet Altını Banka Eylül Fed Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur