Dün 2 bin 397 TL’den günü tamamlayan gram altın yeni güne düşüşle başladı. Saat 10.30 itibarıyla altının gramı 2 bin 390 TL’den işlem görürken çeyrek altın 3 bin 990 liradan, Cumhuriyet altını ise 15 bin 900 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 azalışla 2 bin 300 dolardan operasyon görüyor.

YATIRIMCILAR ABD’DEN GELECEK VERİYİ BEKLİYOR

ABD Merkez Bankasının (Fed) çarşamba günkü kararlarının ardındaki varlık fiyatlarında yön arayışı devam ederken, bugün ABD’de açıklanacak istihdam raporundaki veriler yatırımcıların odağına yerleşti.

Hafta içinde Fed politika faizini 23 yılın en yüksek seviyesinde sabit bırakırken, politika metninden ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından alınan sinyaller fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Analistler, söz konusu gelişmelerin peşinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın atacağı adımlara ilişkin belirsizliklerin arttığını belirtirken, bu sene bankanın faiz indirimine gideceğine de muhakkak gözüyle bakılmadığını söyledi.

Fiyatlamalar yatırımcıların yıl ardına kadar yüzde 87 ihtimalle Fed’in bir defa faiz indirebileceğinin varsayım edildiğine sinyâl ederken, bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

Fed Başkanı Powell’ın son toplantıda özellikle iş gücü piyasasına atıfta bulunmasının ABD ekonomisinde bugün açıklanacak istihdam verilerinin önemini artırdığını kaydeden analistler, ülkede hesaplı aktivitenin enerjik kalmayı sürdürmesinin bankanın enflasyon hedefine ulaşmasını zorlaştırdığını bildirdi.

Öte yana, yurt içinde açıklanan verilere kadar nisanda enflasyon aylık yüzde 3,18 artarken yıllık yüzde 69,80 oldu. Yurt İçi Imalatçı Fiyat Endeksi ise nisanda aylık yüzde 3,6, takvim yüzde 55,66 arttı.

Analistler, bugün yurt dışarıda ABD’de istihdam raporu ilk olarak almak üzere yoğun data gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 270 ve 2 bin 250 dolar seviyelerinin yardım, 2 bin 330 ve 2 bin 380 doların ise dayanıklılık konumunda olduğunu kaydetti. Kaynak: AA / Ekonomi

Cumhuriyet Altını Türkiye Döviz Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur