Altın fiyatlarındaki yükseliş eğilimi sebebiyle vatandaşların altına talebi arttı. İthalata kota uygulandığı için kuyumcular altın bulmakta zorlanırken, spot piyasa ile Kapalıçarşı aralarında fiyat farkı gram altında 250 TL’ye dek yükseldi.

Altında ibre yukarı döndü! İşte detaylar...Tercih öncesi altın başvurusunda patlama yaşanıyor. Keza kuyumcular hem de Darphane vatandaşın altın talebine yetişemiyor. Hal böyle olunca da altın fiyatlarında makas gün geçtikçe açılıyor.

Dolar/TL kurunun 32 lirayı aşması ve ons altın fiyatlarının çarçabuk yükselerek 2.200 dolara yaklaşması gram ve çeyrek altının süratli yükselmesini sağlıyor.

Özgürlük piyasada gram altın fiyatları 2 bin 244 TL civarındayken Kapalıçarşı’da gram altın fiyatları 2 bin 485 TL’yi aşmış durumda.

Uzmanlar Kapalıçarşı’da kuyumcu esnafı, altın ithalatındaki kotanın kaldırılmasını ve Darphane’nin randevuyla benzer gün veya ertesi gün mahsul teslim etmesini istiyor.

Spot piyasa ile Kapalıçarşı arasında altının kilogramında fiyat farkının 5 bin 300 dolara kadar çıktığını bildiren uzmanlar, ithalat kotası ve Darphane ürünleri ile ilgili sorunlar çözülmezse bu farkın artabileceği uyarısını yapıyor.

Mart ayı ile birlikte vatandaşın altın talebinde patlama olduğunu söyleyen uzmanlar, buna sebep olarak enflasyonun beklentilerden yüksek gelmesini ve dolar kurunda seçimden sonradan bir yükseliş beklentisinin egemen olmasını gösteriyor.

Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçimden sonradan dolarda yükselme yaşanacağına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı.

DARPHANE ÇİFT VARDİYAYA GEÇTİ

Geçtiğimiz günlerde altın talebinin artması nedeniyle Darphane çift vardiya çalışmaya başladığını duyurmuştu. Konuyla ilgili izah etme yapan Darphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hekim, “Talepleri karşılayacak şekilde tek vardiya çalışıp günlük 400 kilogram üretirken derhal 2 vardiya çalışıyoruz. İki vardiya sabahleyin gece 11’e değin kesintisiz, kesintisiz bir egzersiz var ve gece gündüz çalışıyoruz. Bayağı şartlarda hafta sonu teslimatlar yapmıyorduk fakat artık cumartesi günleri de teslimatlar yapıyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımızın ve kuyumcularımızın altına rahatlıkla erişebileceği hizmeti Darphane kesintisiz olarak üretmeye devam ediyor. Bir arz problemi değil. Lakin 3-5 günlük gecikmeler yaşanabiliyor. Bu da dediğim gibi fazla da olağan olmayan bir kısmı da spekülatif olan piyasadaki dalgalanmalardan kaynaklı istek artışı” diye konuştu.

MAKAS KİLOGRAMDA 5 BİN 300 DOLARA ÇIKTI

Talebin artmış olması, altına ithalat kotası uygulanması ve arz cephesinin güçsüz olması nedeniyle altın fiyatlarının ons bazında 155-158 dolar daha pahalıdan işlem gördüğünü söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Kilogram başına ise 5.300 dolar ayrım var. Bu ayrım 15 gün önce 2.500- 3.000 dolar civarındaydı. daha sonra talep artınca aşamalı olarak bir yükselişe geçti. Bu durumun TL fiyatına etkisi oluyor. Şu sıralar gram altın fiyatı Kapalıçarşı’da 2.480 civarında operasyon görüyor. Yurttaş parasını korumak için altına yöneliyor. Ufak montanlı ama fazla sayıda vatandaşın talebi söz konusu. Bu da ister istemez fiyatı artırıyor” diye konuştu. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur