Dün altının ons fiyatındaki azalışa paralel değer kaybeden gram fiyatı, günü yüzde 0,4 azalışla 2 bin 234 liradan tamamladı. Altının gramı yeni güne ise değer kazancıyla başlayarak 2 bin 245 lira seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.30 çeyrek altın 3 bin 760 liradan, Cumhuriyet altını ise 15 bin 290 liradan satılıyor.

FED’İN FAİZ İNDİRİMİNE GEÇ BAŞLAYACAĞI ENDİŞESİ

ABD’de alıcı enflasyonunun ardından dün de üretici enflasyonunun beklentilerin üzerinde gelmesiyle ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine öngörülenden daha geç başlayabileceği endişeleri arttı.

Söz konusu endişelerle altının onsu dün yüzde 0,6 azalışla günü 2 bin 162 dolardan tamamlarken, şu sıralarda önceki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 2 bin 168 dolardan herif buluyor.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda, gelecek hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında Fed’in faizleri değişmez bırakacağına belli gözüyle bakıldığını, Bankanın faiz indirimine başlangıç ihtimalinin mayıs için de kayda değer ölçüde azaldığını bildirdi.

Fed’in faiz indirimlerine yüzde 60 ihtimalle haziranda başlayabileceği fiyatlamasının öne çıktığını kaydeden analistler, açıklanacak makroekonomik verilerden alınacak sinyallerin laf konusu fiyatlamaları etkileyebileceğini belirtti.

Analistler, bugün yurt içinde data gündeminin ağırbaşlı olduğunu, yurt dışarıya ise ABD’de New York Fed imalat sanayi endeksi, sanayi üretimi, kapasite başvuru formu oranı ve Michigan Alıcı Güven Endeksi verilerinin peşine düşüp takip edileceğini, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 180 ve 2 bin 200 doların dayanıklılık, 2 bin 160 ve 2 bin 140 doların ise yardım bölgesi olarak öne çıktığını kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Cumhuriyet Altını Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur