Cuma günü, altının ons fiyatındaki artışa paralel layık kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,9 artışla 2 bin 455 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni haftaya ise yüzde 0,9 düşüşle başlamasının saat 11.00 itibarıyla 2 bin 430 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 4 bin 30 liradan, Cumhuriyet altını 16 bin 50 liradan satılıyor.

GÖZLER ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLANACAK ABD ENFLASYONUNDA

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizliklerle yatırımcıların ihtiyatlı duruşunu koruduğu görülürken, çarşamba günü ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

ABD’de cuma günü açıklanan verilere göre, alıcı güveni, enflasyon beklentilerindeki keskin yükselişin etkisiyle 6 ayın en düşük seviyesine gerilerken, Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi de, mayısta 67,4 ile piyasa beklentilerinin aşağı gerçekleşti. Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi, mayısta yüzde 3,2’den yüzde 3,5’e, uzun vadeli enflasyon beklentisi de yüzde 3’ten yüzde 3,1’e çıktı.

“2024’TE FAİZ İNDİRİMİ YAPILMASI UYGUN DEĞİL”

Fed yetkililerinin açıklamaları da yakından peşine düşüp takip edilirken, Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, para politikasının enflasyonu yüzde 2 hedefine indirecek değin sıkı olup olmadığının net olmadığını ve fiyat baskılarının hala fazla kuvvetli olduğunu kaydetti. Logan, faiz oranlarını devirmek için az önce çok erken olduğunu belirtti. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman da yılın ilk birkaç ayındaki kalıcı enflasyona göze çarpan ederek, Fed’in 2024’te faiz indirimi yapmasının yerinde olmayacağını bildirdi. Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ise para politikasının “Nispeten kısıtlayıcı” olduğuna inandığını, bunun da borçlanma maliyetlerinin enflasyon üstünde aşağı yönü olan zorlama oluşturduğu anlamına geldiğini vurguladı.

ENFLASYON VERİSİ PİYASALARIN YÖNÜNÜ BELİRLEYECEK

Analistler, söz konusu açıklamaların Fed’in bu yıl faiz indirimine gideceğine ilişkin fiyatlamaların sınırlı da olsa zayıflamasına niçin olduğunu belirterek, bu hafta açıklanacak enflasyon verilerinden alınacak sinyallerin piyasaların yönü üstünde etkili olmasını beklediklerini açıklama etti. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bu yıl yüzde 88 ihtimalle bankanın en düşük bir faiz indirimine gideceğinin tahmin edildiğini aktaran analistler, bu hamlenin yüzde 63 olasılıkla eylül ayında yapılmasının beklendiğini dile getirdi. Cuma günkü fiyatlamalar Fed’in eylülde yüzde 70 ihtimalle faiz indirimine gideceğine muhabere ediyordu.

Analistler, bugün Almanya’da ödemeler dengesi verilerinin peşine düşüp takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 350 ve 2 bin 300 dolar seviyelerinin destek, 2 bin 400 ve 2 bin 450 dolar seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Döviz Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur