Altının ons fiyatı, ABD Merkez Bankasının ( Fed ) bu yıl için toplamda 75 baz puanlık 3 faiz indirimi öngörüsünü korumasının ardından 2 bin 222 dolara ulaşarak rekor yeniledi.

Altının ons fiyatının, son haftalarda büyük merkez bankalarının bu yıl faiz indirim döngüsü başlatacağı beklentisinin artmasıyla rekor tazelemesi dikkati çekiyor.

Aralık 2023’te ons başına 2 bin 222 dolara dek yükselen altının fiyatı, bugüne kadarki süreçte de yaklaşık 2 bin doların üstünde seyretti.

Bugün seans başlarında altının ons fiyatı 2 bin 222,78 dolara ulaşarak rekor yenilemesinin arkasında TSİ 9.20 itibarıyla 2 bin 208 dolar seviyelerinden operasyon gördü.

DOLAR ÜZERİNDE BASKI

Analistler, düşük faiz oranlarının sürekli kazanç getirmeyen altın tutmanın fırsat maliyetini azalttığını ve dolar üstünde baskı oluşturarak altını öteki para birimlerini tutan yatırımcılar için daha ucuz ışık halkası getirdiğini belirtti.

Fed, dün politika faizini beklentiler zarfında değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında değişmez tuttu.

Ekonomiye ilişkin tahminlerini de açıklayan Fed, federal fon oranına ilişkin tahminini bu sene sonu için geçen sene aralıkta öngördüğü yüzde 4,6’da değişmez bıraktı.

Fed‘in federal fon oranına ilişkin 2025 yılı tahmini yüzde 3,6’dan yüzde 3,9’a, 2026 için yüzde 2,9’dan yüzde 3,1’e çıkarıldı. Uzun dönem sıradan faiz beklentisi de yüzde 2,5’ten yüzde 2,6’ya yükseltildi.

FAİZ İNDİRİMİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Söz konusu tahminler, Fed’in 2024’te toplamda 75 baz puanlık 3 faiz indirimi öngördüğüne sinyâl etti.

Analistler, yüksek faiz oranlarının altın fiyatı üstünde baskı oluşturduğunu, buna karşın altının dün Fed’in 2024’te toplamda 75 baz puanlık 3 faiz indirimi öngörüsünü korumasından yardım aldığını belirtti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Fed Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur