Anayasa Mahkemesi, özelleştirilen Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ (TDİ) ve Devlet Demiryolları İşletmesi’ne (TCDD) ait bir takım limanlardan anlaşma süresi 49 yıldan az olanların bu sürelerinin 49 yıla çıkarılmasına ilişkin yasa hükmünün iptaline karar verdi.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

AYM’nin Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 18 Ocak tarihli gerekçeli kararına kadar, CHP’li Engin Altay, Özgür Özel, Engin Özkoç ile birlikte 132 milletvekilinin yaptığı itiraz başvurusunu değerlendiren duruşma, 22 Aralık 2022 tarihli 7429 sayılı torba yasa ile özelleştirme kanununa eklenen ilgili madde hükmünün iptal edilmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi limanlarda işletme hakkını 49 yıla uzatan düzenlemeyi iptal etti

“BİR DEFAYA MAHSUS ALMAK ÜZERE…”

İptal edilen madde hükmü; laf konusu limanların işletme hakkı verilmesi/devri yöntemiyle özelleştirilmeleri sonucu imzalanan 49 yıldan eksik süreli anlaşma sürelerinin, gerekli şartların yerine getirilmesi koşuluyla, hakkın açılış tarihinden itibaren ve bir defaya mahsus edinmek üzere 49 yıla değin uzatılabilmesine imkân tanıyordu.

“ANLAŞMA ÖZGÜRLÜĞÜ SINIRLANDIRILDI”

Yüksek mahkeme gerekçesinde, Anayasa Mahkemesi’nin 2022’de yayımlanan kararıyla daha önce özelleştirme yasasının geçici 30. maddesinin birinci fıkrasıyla bu yönde yapılan düzenlemenin iptaline karar verdiği hatırlatılarak, hâlihazırda özelleştirme sözleşmelerinin tarafı olan kişilere ilave kontrat yapma imkânı tanımakla özelleştirme sözleşmelerinin tarafı olmayan şahısların mevcut kontrat süreleri sonunda anlaşma yapma imkânından mahrum bırakılmaları suretiyle anlaşma özgürlüğünün sınırlandığı tespit edildiğine aksan yaptı.

Anayasa Mahkemesi limanlarda işletme hakkını 49 yıla uzatan düzenlemeyi iptal etti

“LİMANLAR REEL ÖZELLEŞTİRME DEĞERLERİNİN ALTINDA KALACAK”

Duruşma, bu durumun orantısız bir sınırlamaya niçin olduğunu, dolayısıyla anılan özgürlüğe ölçüsüz bir sınırlama getirdiğini, bu durumun limanların hakiki özelleştirme değerlerinin altında kalmasına yol açabileceğini belirtilerek fıkranın Anayasa’nın ilgili maddelerine tutarsız olduğu sonucuna ulaşıldığını kaydetti.

Tüzük Mahkemesi Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur