Yılın 12 ayı inşaat sektörünün hareketli olduğu Antalya‘da inşaatlarda çalışacak emekçi ve artist bulunamıyor. Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail İltemir, 5 bin işçiye gereksinim duyduklarını, günlüğü 3 bin lira yevmiyle emekçi aradıklarını ama bulamadıklarını söyledi.

Antalya’da 2023 yılında 64 bin 721 konut satıldı. Kentte, satılan konutların Türkiye satışları içindeki payı yüzde 5,28 oldu.

Konut satışının sürat kesmeden devam ettiği kentte bir yandan da ev arzı sağlanmaya çalışılıyor. İmara açılan yeni arsalarda ve kentsel dönüşümle inşaatlar birbiri ardına yükseliyor. 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen iki büyük depremin ardından bölgede zarar görebilen yapılarda her tarafta yapı süreci başladı. Antalya öncelikle edinmek üzere Türkiye’nin dört bir yanından inşaat işçileri ve yetişmiş ustalar bölgeye artan bir şekilde, çalışmaya başladı. İkliminin uygunluğu nedeniyle yılın her ayı inşaat çalışmalarının devam ettiği Antalya’daki inşaat işçilerinin de deprem bölgesine gitmesiyle bölgede çalışacak emekçi bulmak güçleşti.

Kentteki müteahhitler yevmiyeleri artırsa da çalışacak işçi bulmakta zorlanıyor. Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail İltemir, Antalya’da aralıksız 1500 civarı inşaat olduğunu, işçi bulamadıkları için yapı sürecinin olması gerektiğinden yavaş ilerlediğini söyledi. İltemir, “Depremden sonradan sıkıntılarımız arttı. İşçi bulamıyoruz. Çünkü çoğunluğu deprem bölgesi ve yurt dışına gitti. Bu koşul da bizim için dezavantaja döndü. Çalışan işçilerimizin birçok 40 yaş üstü. En büyük sorunumuz sanatkâr olmaması” dedi.

‘SURİYELİ, AFGANİSTANLI VE İRANLI İŞÇİLER ÇALIŞIYOR’

400 işçinin inşaatlarında çalıştığını, birçoğunun çocuklarının işsiz olduğunu, amaçlamak için de inşaat sektörünü tercih etmediklerini açıklayan Başkan İltemir, “Şu an yanımızda Suriyeli, Afganistanlı ve İranlı işçiler var. İşçilerin yarısı Türkiye’den yok. İşçi ve sanatçı sıkıntımıza acil çözüm bulunması lüzumlu” diye konuştu.

GÜNLÜK 3 BİN LİRAYA 5 BİN KİŞİ ARANIYOR

Deprem öncesinde günlük yevmiyelerin 500 lira olduğunu, emekçi bulamamaya başlayınca kent genelinde yevmiyelerin arttığını anlatan İsmail İltemir, “Yevmiyeler 2-3 bin lira aralarında. Yemek ve sigortayı ekleyince 3 bin 500’ü de geçiyor. 5- 6 bin civarı emekçi ve ustaya ihtiyacımız var. İşçi sıkıntımız aralıksız oluyor” ifadelerini kullandı. İltemir, 3 bin lira yevmiyeyle emekçi aradıklarını, ama bulamadıklarını söyledi. İnşaat işçisi Mehmet Pur, 18 yıldır inşaatlarda çalıştığını söyledi. Eskiden iş bulamayan kesimin inşaatlara yöneldiğini, şimdilerde ise inşaatlarda işçi sorunu yaşandığını açıklayan Pur, “Yeni cins bu işi yapmıyor. Meslek gerilemeye başladı. Günlük 2 bin lira ile 2 bin 500 lira aralarında kazanıyoruz ama işimiz zor” diye konuştu. Bir başka inşaat işçisi İbrahim Ede, 3 yıldır inşaatlarda çalışıyor. Ede, “Kısa sürede iş bulduğum için inşaatlarda çalışıyorum. Ortalama 2 bin lira yevmiye alıyorum. İşverenin yevmiye sistemi değişiyor” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Emlak

Antalya Emlak İş Dünyası Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur