Asgari Ödenti Tespit Komisyonu görüşmeleri sonunda 2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak belirlenen minimum ücrete yıl içinde yeni bir zam daha yapılmayacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Işıkhan kadar vurgulanmıştı. Lokal seçimlere sayılı günler kala bu kararın değişme ihtimali konuşulmaya başlandı.

ZAMLI ÜCRET ÇALIŞANIN CEBİNE GİRMEDEN ERİMEYE BAŞLIYOR

Türkiye’de çalışanların yüzde 42’sinin en az ücrete emrindeki çalıştığı bilinirken bu ücretin üzerindeki maaşlar da en az ödenti üzerinden değerlendirmeye alınıyor. Her yılın son ayı belirlenen yeni en düşük ücret, çalışanların cebine girmeden öyle fazla mahsul ve hizmette zam gelişmesi yaşanıyor.

TÜRK-İŞ BAŞKANI TEK ZAMMA İTİRAZ ETMİŞTİ

Yeni asgari ücretin duyurulması sırasında Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yıl içinde yeni zam yapılmayacağı kararına şerh düştüğünü Bakan Işıkhan’a bildirmişti. Atalay, “Karara şerh koyuyoruz” derken çalışanlar şubat ayıyla birlikte zamlı maaşlarına kavuştu. Ama enflasyon sebebiyle o kadar fazla üründe fiyat artışıyla karşılaşan çalışanlar sene içinde minimum ücrete ara zam yapılması beklentisine girdi.

“EMEKLİ MAAŞLARI YETERLİ DEĞİL”

Lokal seçime 1 ay kala, emeklilerin bayram ikramiyesi 3 bin liraya yükseltilirken en az ücretle ilgili de bir gelişmenin yaşanacağı, kulis bilgisi olarak ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan göre duyurulması beklenen gelişmeyle minimum ücrete haziran ayında bir zam daha yapılması ümidi çalışanlarda belirirken en son emeklilerin maaşlarıyla ilgili yapılan yorumlama bu ümidi artırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahya’daki mitingde “En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için tatmin edici mi? Kuşkusuz yok.” ifadelerini kullanmış fakat seyyanen zam konusunda da kapıyı kapatmıştı. Erdoğan’ın seyyanen zamların adaletsizliğe neden olduğunu belirtmesine rağmen “Emeklilerimize yargı ettiği parayı vereceğiz.” ifadesi minimum vergi konusunda da ara zamma kapı aralanacağı yönünde yorumlara neden oldu.

Vedat Işıkhan Asgari Aidat Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur