Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın başlamasının peşinde dondurulan Rus varlıklarıyla ilgili Avrupa Birliği’nden (AB) uyarı çeken bir hücum geldi. Üstteki düzey bir yetkili, Rusya‘nın dondurulan varlıklarının, küresel faiz oranlarındaki gelişmeye yan olarak, 2027 yılının sonuna kadar 15 ila 20 milyar avro getirmesini beklediğini açıkladı. Laf konusu paranın bir kısmının düzenli olarak Ukrayna’ya aktarılması beklendiği ortaya çıktı.

DONDURULAN RUS PARASINDAN BÜYÜK KAZANÇ

AB ülkeleri, savaş nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın takriben 200 milyar avrosunu dondurdu. Rus varlıklarını tutan parasal kurumlar bunların vadesi geldikçe baştan yatırım yaparak ciddi bir kazanç sağlıyor. AB’nin dondurduğu Rusya Merkez Bankası rezervlerinin 180 milyar avrosu, Belçika merkezli parasal hizmet sunan Euroclear isimli şirkette bulunuyor. böylece kurumun bilançosundaki varlıkları çabucak artarken, Euroclear büyük miktarda faiz geliri sağlıyor. Euroclear, AB yaptırımları nedeniyle dondurulan Rus varlıklarının faizinden geçen sene 3 milyar avrodan fazla gelir elde etti.

Ukrayna, AB tarafından dondurulan Rus parasına göz dikti

RUS PARASINDAN YÜZDE 25 VERGİ ALINIYOR

Euroclear’ın Rus parası üzerinden elde ettiği karı yüzde 25 oranında vergilendiren Belçika’nın, 2024 yılında bundan 1,7 milyar avro ücret almayı beklediğini gösteren AB yetkilisi, bunun 1,5 milyarının bu yıl Kiev’e gönderileceğini kaydetti. Yetkili, geri kalan paranın ise 2025’te tekrar Ukrayna’ya verileceğini belirtti.

ABD’li yetkililerin de Rusya’nın dondurulan varlıklarının Ukrayna’nın tabanca alımında yararlanma seçeneğini değerlendirdiği belirtildi. Ukrayna ile Rusya savaşının başlamasından bu yana dondurulan Rus varlıklarından el edilen karın 5,2 milyar avroyu bulduğu belirtiliyor. Konuya ilişkin konuşan bir AB yetkilisi, “Ukrayna’ya yardım etmek istiyoruz, ancak aynı zamanda mali istikrarın ihlal edilmemesini de sağlamamız gerekecek.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna, AB tarafından dondurulan Rus parasına göz diktiUkrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy

AVRUPA MERKEZ BANKASI UYARMIŞTI

Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçen yılın haziran ayında Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan varlıklarına yönelik AB Komisyonu’nu uyarmıştı. ECB, Rus varlıklarına ya da bunların gelirlerine el koymanın, avronun küresel para birimi olarak konumuna ve parasal istikrara hasar verebileceği konusundaki hassasiyete dikkati çekmişti.

Özellikle AB’nin tek taraflı hareket etmesi durumunda büyük miktarda döviz rezervine sahip diğer merkez bankalarının avrodan çıkabileceğine muhabere eden ECB, avro cinsinden varlıklardan uzaklaşılabileceğini ve Avrupa ülkelerinin finansman maliyetlerinin yükselebileceğini belirtmişti.

ZELENSKİ: RUSYA’NIN DONDURULAN PARALARI, UKRAYNA’NIN YENİDEN İNŞASI İÇİN KULLANILMALI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, geçen günlerde “Rusya’nın dondurulan 300 milyar doları, Ukrayna’da yok edilenleri her tarafta inşa etmek için kullanılmalı. Bu varlıklar varken, Ukrayna’ya takviye nedeniyle niçin başka kaynak arayalım oysa?” demişti.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Ukrayna Rusya Finans Politika Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur