Doğal gaz ve elektrik faturalarına mayıs ayında herhangi bir zam yapılıp yapılmayacağıyla ilgili Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’dan yorumlama geldi. Bayraktar nisanda zam yapılmadığını hatırlatarak “Mayısta da zam beklentisi gözükmüyor lakin piyasadaki durumlara göre bunları değerlendireceğiz.” dedi.

DOĞAL GAZ DESTEĞİ SÜRECEK Mİ?

Bakanı Bayraktar, katıldığı NTV canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Elektrik ve doğal gazla ilgili merak edilen soruyu yanıtlayan Bayraktar mayıs ayında zam beklentilerinin olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“87-88 dolara gelen bir petrol fiyatı var. Doğal gazda yukarı yönü olan bir hareket görmeye başladık. Bunlardan egemen olmamız söz konusu yok. En uygun olarak vatandaşlarımıza nasıl sunabiliriz çabası içindeyiz. Yaşanan seçim süreçlerini geçirdik buna karşın nisanda zam yapılmadı. Mayısta da zam beklentisi gözükmüyor lakin gelişmelere kadar, piyasadaki durumlara tarafından bunları değerlendireceğiz.”

1 Mayıs‘ta sona erecek aylık 25 metreküplük bedava doğal gazla ilgili de konuşan Bayraktar “Sosyal açıdan desteklenmesi gereken grupları desteklemeye devam edeceğiz. Ola Ki bütün kesimlerin desteklenmesi gibi bir süreç içten olmayabilir. Maliyetleri belirlenmiş ölçüde de karşılamamız gerekecek. Burada imkanlarımız dahilinde yapılabilecek ne varsa onları yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

“GABAR CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KEŞFİ”

Gabar’da çıkarılan petrol hakkında da açıklamalarda bulunan Bayraktar “Gabar keşfi Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfidir. Şırnak ilimiz Türkiye’nin açık ara en fazla petrol üreten ili haline geldi. Türkiye Petrolleri 2016’nın başında 33 bin varil petrol üretiyordu. Bugün sadece Gabar günlük 40 bin varil üretimi geçmiş durumda. Hedefimiz Gabar’ın sene sonunda günlük 100 bin varil üretimine gelmek. Bu konuda yoğun bir egzersiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Gabar’da biz 100 bin varile ulaştığımızda, bugünkü petrol fiyatlarıyla konuşursak, 3 milyar dolarlık ekonomik bir büyüklüktür. Biz bunu ithal etmiyoruz, ülkemizde kalıyor.” diyen Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti: “Hakkari, Van, Gabar’ın kuzey batısı ve tam sınırda kazmayı düşündüğümüz kuyular var. 2024 yılı için fazla gösterişli bir arama programımız var. 2024 yılında 140 kuyu açacağız. Buralardan da inşallah yeni rezervleri mevcut rezervlerimize ekleyeceğiz.”

SOMALİ’DE PETROL ARAMASI

Somali’de petrol araması yapılacağını bildiren Bayraktar, “Somali deniz tarafında petrol rezervi olabileceğini düşündüğümüz bir yer. Sismik çalışmaya başlayacağız, 2025 yılında derin deniz sondajı yapmayı istiyoruz.” dedi.

31 Mart Yerel Seçim Sonuçları İçin Tıklayın

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Elektrik Zammı 1 Mayıs Zam Finans Hayat Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur