Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Şubat 2024 Dış Ticaret Rakamları Basın Açıklaması” programında konuştu. İhracatın şubatta geçen yılın aynı ayına kadar yüzde 13,6 artarak 21 milyar 86 milyon dolar olduğunu bildiren Bakan Bolat, “Cumhuriyet tarihimizin en yüksek şubat ihracat değerine ulaştık” ifadelerini kullandı.

Bakan Bolat’ın açıklamalarından satırbaşları;

“Şubat ayı ihracatımız yüzde 13,6 çoğalma ile 21,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Böylece cumhuriyet tarihimizin en yüksek şubat ayı ihracatına ulaştık. Şöyle bir tenkit gelebilir. Bu sene şubat ayı 29 gün çekti bir gün fazlanız vardı. Ondan mı böyle oldu diye söylenebilir. Onu da açıklama edeyim; Şubat ayının birincil 28 günü itibarıyla baktığımızda da ihracatımız yüzde 7,8 büyüme göstererek 20 milyar dolar olarak gerçekleşti.

“28 GÜNDE BİLE REKOR KIRARAK KAPATTIK”

Yani 2022 yılı şubat ayı rekor yılıydı 19,6 milyar dolar ile. Onun da üstünde bir artışla hamdolsun şubatı da 28 günde bile rekor kırarak kapattık. Ama 4 yılda bir olan 29’u değiştirecek halimiz değil. Takvimi biz değiştiremeyiz.

“DIŞ TİCARET AÇIĞI AZALDI”

Bu 29 jurnal şubat ayında ithalatımız da benzer şekilde oldu bir gün pozitif ithalat yaptık. Ama hamdolsun 29 jurnal ithalatımız da yüzde 8,5’lik bir azalışla 28 milyar 87 milyon dolara geriledi. Bu da hoş bir başarıdır. İkisinin dengesinde ise dış ticaret açığımız ocak ayında yüzde 48 azalmıştı 6,2 milyar dolara gerilemişti. Şubat ayında yüzde 42,3 azaldı ve 7 milyar dolara geriledi. Bu da sevindirici bir sayı. İhracatın ithalatı karşılama oranı da tam 14,6 puan artışla yüzde 75,1’e yükseldi.”

Kaynak: AA / Ekonomi

İhracat İhracat Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur