Katıldığı canlı yayında Türkiye’nin İsrail‘e karşın kıtlama kararıyla ilgili konuşan Ticaret Bakanı Bolat, “Dünyada Türkiye, İsrail‘e ilk ambargoyu uygulayan ülke oldu.” ifadelerini kullandı. ” İsrail‘e yeni yaptırımlar kazanç mi?” sorusuna da yanıt veren Bolat, “Bu kısıtlama yapılırken temel ihtiyaçlar kapsam dışı bırakıldı. Yiyecek, hap gibi… Lakin gelişmelere kadar gerekli değerlendirmeler yapılır.” dedi.

İSRAİL’E YENİ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK MI?

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin 54 mahsul grubunda İsrail ile ihracatını kısıtlama kararı alması hakkında konuşan Bakan Bolat, dünyada bunu uygulayan birincil ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı.

“GELİŞMELERE GÖRE GEREKLİ DEĞERLENDİRMELER YAPILIR”

İsrail’in mütareke bildiri etmezse gıda ürünlerini de taşıyan bir boykot söz konusu olur mu? sorusuna cevap veren Bolat, “Bu kısıtlama yapılırken esas ihtiyaçlar kapsam dışı bırakıldı. Yiyecek, hap gibi… Ama gelişmelere kadar gerekli değerlendirmeler yapılır.” dedi.

“GAZZE’YE EN ÇOK YARDIM ULAŞTIRAN İKİ ÜLKEDEN BİRİYİZ”

Bakan Bolat şunları söyledi: “Dünyada BM nezdinde maalesef İsrail’e karşı toplu veya kişisel bir yasaklama kararı alınmadı. Başkalarını beklemeden tam 42 bin ton destek malzemesini Gazze‘ye ulaştırmayı başardık. Tüm dünyada Gazze‘ye en fazla takviye ulaştıran iki ülkeden biri Türkiye oldu.

Bakan Bolat'tan, 'İsrail'e yeni yaptırımlar gelir mi?' sorusuna yanıt: Gelişmelere göre gerekli değerlendirmeler yapılır.Ticaret Bakanı Ömer Bolat

“TÜRKİYE İSRAİL’E İLK AMBARGOYU UYGULAYAN ÜLKE”

Dünyada Türkiye, İsrail’e birincil ambargoyu uygulayan ülke oldu. İsrail’in Türkiye’nin takviye çalışmalarına karşılık vermemesi bizim açımızdan katlanma taşını çatlattı. En son Ürdün üzerinden havadan destek girişimimize engel olundu.

“İSRAİL AÇISINDAN ÖNEMLİ ÜRÜNLER”

Uluslararası kamuoyuna bir işaret fişeği olması amacıyla bizden İsrail’e giden ihracatı özellikle manâlı kalemlere geçici olarak sınırlandırma getirdik. Bunu yaparken herhangi bir kaybı önemsemedik. Bizim için manâlı olan Gazzelilere zulmün sona erdirilmesi. Saptama ettiğimiz ürünler İsrail açısından manâlı ürünler.

Bugün Filistin Ekonomi Bakanı Muhammed el-Amur ile görüştüm. Kendisi bugüne kadar gösterilen takviye nedeniyle Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanımıza şükran duyduklarını söyledi. Bu kararla Türkiye’den Filistin tarafına ticaretin de etkilenebilecek olmasına karşın, bu kararın esas hedefinin İsrail’in saldırganlığını durdurma, acil ateşkes ve Gazze‘ye insani takviye konvoylarının geçişini sağlamanın hedeflendiğinin haberdar olduklarını dile getirdiler ve bundan nedeniyle teşekkürlerini belirttiler.

“YALAN HABERLERİN KAYNAĞI İSRAİL İSTİHBARATI”

Etrafta dolaşan asılsız haberlerin kaynağının İsrail istihbaratı olduğunu saptama ettik. Türkiye’nin Gazze‘ye sahip çıkmasını itibarsızlaştırmak istiyorlar. Bugüne değin Gazze ile ilgili incelemeler daima devam etti. Bu ürünler seçilirken esas yiyecek maddeleri kapsam dışı bırakıldı. Gelişmelere göre bu ürünlerle ilgili de karar verilebilir.

“JET YAKITI” İDDİASI

Bu ticaretler ağırlıklı olarak özel şirketler ve tanıdık olmayan yatırımcı şirketler tarafından yapılan işlemlerdi. Ticaret Bakanlığı ticaret yapan bir kurum değildir. Burada fazla önemli bir şey söylemek istiyorum. Bugün üzülerek gördüm bir jet yakacak konusu gördüm. Yarı İsrail askerlerine yakıt satılıyormuş gibi büyük bir iftira gördük. Böyle bir karalamak iftiraların en büyüğüdür. Vatandaşlarımız siyaset istismarcılığı yapılarak atılan bu iftiralara şeref etmesinler.

“ÜMİDİMİZ İSRAİL’İN AKLINI BAŞINA ALMASI”

Ümidimiz İsrail’in aklını başına alması ve insani destek çalışmalarının bir an önce başlamasıdır. Bugüne kadar Filistin için elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

Filistin tarafının kendilerinin doğruladığı ve Filistin ekonomisi için ne değin manâlı olduğunu anlatmalarına aleyhinde birileri siyasi fırsatçılık yaparak suyu bulandırmaya çalıştı. Her platformda biz Filistinlilerin yanında olmaya çalışıyoruz. Bazı Batılı ülkeler havadan yardım yapmaya çalışıyor. Bir uçak 30 tonluk destek atabiliyor. Biz 42 bin ton yardım yaptık. Bir yanda 42 bin ton bir yanda 30 ton. Kanallar açık olsa daha fazlasını da yapacağız.”

Ömer Bolat İsrail Gazze Politika Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur