Esenyurt Nene Hatun Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul Milletvekilleri, Ak Parti Esenyurt Belediye Başkan adayı Hamit Öncü, ilçe STK temsilcileri, fazla sayıda sanayici ve meslek adamı katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Ömer Bolat, “Biz Ticaret Bakanlığı olarak aslen dış ticarette ihracatımızın arttırılması, mal ve hizmetler acentamızın arttırılması, ithalatta da akla yatkın ve gerekli olan ithalatın akıcı yapılması fakat Türkiye’ye yasa dışı yollarla veya aldatılan yöntemlerle ithalat yapılarak yerli ve ulusal üretime hasar verilmesinin de karşı edinmek bizim hedeflerimiz arasındadır” dedi. Gümrüklerde kaçak ticarete müsade verilmemesi kayda değer görevler aralarında yer aldığını bildiren Bolat, “Gümrüklerin etkin ve seri çalışması, illegal, firari ticarete ve uyuşturucu ticaretine müsade verilmemesi en kayda değer görevlerimiz arasındadır” ifadelerini kullandı.

İş adamlarının katıldığı toplantıda Bakan Bolat'tan net uyarı: Vatandaşı kazıklamak isteyenlerle asla ticaret yapmayacağız

“EYLÜL AYI HARİÇ HER AY İHRACATIMIZI ARTIRMA FIRSATI BULDUK”

Konuşmalarına sürekli Bakan Bolat, “İç ticarette çıkardığımız sektörel düzenlemelerle, yönetmeliklerle ticareti adil, rekabetçi bir şekilde yapılması ve alıcı hileli muamelelerle karşısında karşıya kalmaması, stokçuluk, karaborsacılık, fahiş fiyat gibi uygulamalara karşı yoğun denetim ve baskılarla netice alınarak vatandaşın mağdur edilmemesi çabaları içindeyiz. Haziran ayından bu güne eylül ayı hariç her ay ihracatımızı arttırma fırsatı bulduk. Ağustos’tan bu güne her ay ithalatımızı azaltmayı başardık, dış ticaret açığımızı azaltmayı başardık. Haziran ayından şubat ayı sonuna kadar 30 milyar dolar dış ticaret açığımızı azalttık. Mayıs ayında 60 milyar doların üstünde olan cari açığımızı da aralık ayı sonunda 45 milyar dolara düşürdük. Ocak ayı rakamları 13 Mart’ta açıklanacak, 37 – 38 milyar dolara düşürmüş olacağız. Şubat ayı cari açığı da 13 Nisan’da açıklanacak inşallah o zamanda 32 milyar dolar seviyesine cari açığımızı düşürmüş olacağız” biçiminde konuştu.

“KİM VATANDAŞI KAZIKLAMAK İSTİYORSA ONLARLA ALIŞVERİŞ YAPMAYACAĞIZ”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat şöyle devam etti: “Biz Ticaret Bakanlığı olarak, bir buçuk milyar dolar ihracatı fedakarlık gösterdik, 2023 yılında, patates, soğan, domates, salça, ayçiçek yağı, zeytinyağında bu ürünlerde ihracatı frenledik. Sebebi de ülke içerisinde vatandaşlarımız, aşırı şişirilmiş fiyatlarla karşılaşmamasıdır. Dikkat ettiyseniz bu seçimde ne ayçiçek yağında, ne şekerde ne simitte, ne soğanda, ne patateste, ne domateste, ne de salçada seçimlere karşın tiyatro yapamadılar. Ankara’da simit üzerinden bir operasyon çekmeye çalıştılar bir gece yüzde elli artışla, 24 saatte yapılan zammı geri aldırdık. 210 gram ekmeği 8 TL fiyatını uygularken 100 gram simite 15 TL fiyat yazmaya kalktılar biz engelledik. Bunu bütün Türkiye’ye yayarak simit dere üzerinden siyaset yapacaklardı engel olunca şaşırdılar. Ramazan öncesi fiyatlarda aniden büyük artışlar olmasın diye tüm gıda firmalarını dolaştık. Bu noktada önemli çabalar sarf ediyoruz. Kim vatandaşı kazıklamak istiyorsa onlarla alışveriş yapmayacağız. Bilinçsiz tüketici anlayışıyla vatandaşa haksız fiyat uygulamaya çalışan, işkence etmeye çalışanlarla asla ticaret yapmayacağız.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Ömer Bolat Esenyurt Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur