Adana’ya gelen Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Işıkhan, valilik ziyaretinin ardındaki Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen Bayan İstihdam Sistemi İş Fazla Tanıtım Programı ve fuar açılışına katıldı. Burada konuşan Bakan Işıkhan, bayan istihdamının üstünde bakanlık olarak hassasiyetle durduklarını belirterek, “Nüfusumuzun yarısını yaratıcı kadınların gücü olmadan sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize ulaşmamız olası değildir. Kadınların emeğine, vizyonuna ve fikirlerine ihtiyacımız var. Bu sebeple kadınların toplumsal hayata etkin ve üretken katılımını destekleyecek projeler geliştirme gayreti içerisindeyiz” dedi.

“İŞ POZİTİF İLE 1 AYDA 30 BİN KADIN İSTİHDAMI”

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına mührünü vuracak bir projenin hayata geçirildiğini dile getiren Bakan Işıkhan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde ‘İş Pozitif Bayan İstihdamı Projemizin’ açılışını gerçekleştirdik. Proje zarfında, 10 bakanlığımızın proje ortağı olduğu, bütün kamu ve özel sektör kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları arasındaki istihdam eşleştirme süreçlerini tescil altına alacak, İş-Pozitif adı altında bir data sistemi kurduk. 9 Şubat’ta başlattığımız İş-Fazla ile daha 1 ay olmadan 30 binden fazla kadının işe yerleşmesini sağladık. Kadınların belirtilen olarak alıştırma hayatına aktif olarak katılımlarının artırılması, hibe, teşvik, kredi ve muafiyetler yoluyla bayan girişimciliğinin yolunun açılması ve bununla beraber işverenlerin de teşvik edilmesine manâlı katkılar sağlamış olacağız. Önümüzdeki süreçte, kadın istihdamını artıracak çalışmalarımız hususunda ise üzerinde duracağımız konu başlıklarına bakacak olursak; eğitim ve maharet geliştirme, kadınları teşvik eden mali indirimler, girişimcilik ve KOBİ destekleri, bayan işletmelerine destek, kadınlar için özel istihdam programları. Şu lahza Adana’nın da dahil olduğu bölge illerimizin bayan istihdam oranlarına baktığımızda yüzde 24’e ulaştığını görüyoruz. Alan illerimizin istihdama katılım oranları ise yüzde 28’in üzerindedirö diye konuştu.

“MEMURLARA VERDİĞİMİZ HAKLARI İPTAL ETTİRDİLER”

Bakanlık olarak memurların, işçilerin haklarını gözetmek önceliğinde olduklarını anlatan Bakan Işıkhan, şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi memurlarımız, birlikte imzaladığımız toplu sözleşmelerle kayda değer kazanımlar elde etmişlerdir. Toplu kontrat ikramiyesi, bu kazanımlardan birisidir. Geçtiğimiz sene 7’nci Dönem Halk Toplu Sözleşmesi ile memurlarımız için ‘toplu kontrat ikramiyesi’ aylık 707 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı tutarında belirlenmişti. Buna kadar, hizmet kolunda toplam ulus görevlisi sayısının minimum yüzde 2’sini aza kaydeden sendikaların üyelerine aylık 538 TL ödeme yapıyorduk. 2 milyonu aşkın memurumuz bu kapsamda ödemeden faydalanıyordu. Ama memurlarımızın bu manâlı toplu anlaşma kazanımını, CHP, Tüzük Mahkemesi’ne götürmüş ve maalesef bu ödemeye ilişkin düzenleme dün itibarıyla Anayasa Mahkemesi kadar iptal edilmiştir. Buna neden olan CHP’dir. Bu iptal kararıyla, ikramiyeden yararlanan 2 milyonu aşkın halk görevlimizin aylıklarında, maalesef 345 TL azalma meydana gelecektir.

“CHP ZİHNİYETİ MAALESEF HİÇ DEĞİŞMİYOR”

CHP, daha önce de sendika üyesi millet görevlilerine ödenen toplu görüşme primini Tüzük Mahkemesi’ne götürerek iptal ettirmişti. CHP zihniyetinin bu hakları iptal ettirmesi son derece anlaşılmaz bir tutumdur. Ama milletimiz CHP’nin bu tutumuna alışkındır. Daha önce öğrencilere verilen bursları iptal ettiren, memurların toplu mülâkat primini iptal ettiren CHP, şimdi de emekçilerimizin kazanımı olan toplu kontrat ikramiyesini iptal ettirmiştir. Toplumdaki her kesimi ‘istismar edilebilir’ olarak görebilen, her şeye muhalif bu CHP zihniyeti maalesef hiç değişmiyor. Lakin ulus görevlilerimiz müsterih olsun ve şunu iyi bilsin; bize tarafından yanlış olan bu kararla ilgili olarak da zorunlu adımları atma noktasında üzerimize düşeni mutlaka yapacağız.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Vedat Işıkhan Memur Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur