Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, evlerinde bakılan bütün bağımlı vatandaşlara ve ailelerine ekonomik yardım karşılamak nedeniyle bu ay toplam 4,2 milyar TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladıklarını açıkladı.

Bakan müjdeyi verdi! Ödemeler bugün başladıBakan Mahinur Özdemir Göktaş, bakanlık göre sunulan en manâlı aile odaklı bakım hizmet modellerinden biri olan Evde Bakım Yardımı’nın 2006 yılında engelli bireylerin ilk önce aile yanına desteklenmeleri düşüncesiyle başlatıldığını hatırlattı.

Göktaş, ‘Engelli vatandaşlarımızın aile bütünlüklerini muhafaza edecek şekilde bakımlarının evde yapılmasını önceliyoruz. Evde Bakım Yardımı ile engellilerin yaşadığı ortamdan ayrılmadan, ailesi ya da yakınlarıyla birlikte yaşayarak aile birliğinin korunmasına ve güçlenmesine destek oluyoruz’ ifadelerini kullandı.
Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan bütün bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu belirten Göktaş, ‘Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sağlık durumu, güvenlik, istihdam gibi esas haklarına tamamen ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz totaliter ve adaletli sosyal hizmet modelleri ile toplumun her bir ferdine ulaşmaya çalışıyoruz’ dedi.

‘TOPLAM 4,2 MİLYAR TL EVDE BAKIM YARDIMI’NI HESAPLARA YATIRMAYA BAŞLADIK’
Evde Bakım Yardımı zarfında hak sahibi başına aylık 7 bin 608 TL ödeme yapıldığını açıklayan Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

‘Evlerinde bakılan bütün bağımlı vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 4,2 milyar TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Halihazırda 559 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde bakanlık olarak engellilik alanındaki adalet temelli olarak sosyal yardımların transparan bir hoşgörüyle sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine bahtı açık olmasını diliyorum.’ sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur