Katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde yer alan Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, “Niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet’ten gerçekleştirmek. Son iki ayda 420 binden pozitif kapıyı çaldık, elimizdeki bilgilerle, fiili durumu karşılaştırdık” diye konuştu.

MEHMET ŞİMŞEK’TEN DİKKAT ÇEKEN DEĞERLENDİRMELER

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, CNN Türk kanalında gündemi değerlendirdi. Kayıt dışılık ile çaba edeceklerini söyleyen Şimşek, harcamaları gözden geçireceklerini, daha üretken, bereketli alanlara yönelteceklerini söyledi.

“KAYIT DIŞILIK HAK YEMEK YEMEK DEMEKTİR”

Fazla önemli düzenlemeler çalıştıklarını ifade eden Şimşek, “Nokta atışı olacak. Kayıt dışı ile çaba ederek, bütçe açığını daha kalıcı bir şekilde yoklama altına alacağız. Tescil dışılık yargi yemek demektir” dedi.

Bakan Şimşek: 420 binden fazla kapıyı çaldık, niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet üzerinden yapmak

HAZİRANDAN İTİBAREN YENİ POS CİHAZLARI KULLANILACAK

Şimşek, tescil dışı ekonomiyle mücadelede yeni yöntemlere de değindi. Hazirandan itibaren düşük KDV oranıyla fiş kesilmesinin önlenmesi için yeni POS cihazlarının kullanılacağını söyledi.

“BİZİM AMACIMIZ GÖNÜLLÜ UYUMU ARTIRMAK”

Kira sözleşmelerinde yapılacak düzenlemelerle ilgili de konuşan Şimşek, “Niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet’ten yerine getirmek. Son iki ayda 420 binden fazla kapıyı çaldık, elimizdeki bilgilerle, fiili durumu karşılaştırdık. Bizim amacımız gönüllü uyumu artırmak. Bu ayın sonunda kira beyannamesi verilmesi lüzumlu. Bu kira beyannamelerini verilmesini karşılamak bizim açımızdan manâlı. Çünkü verilmeyen beyannamelere ilişkin nisanda çözümleme yaparsak, mükellef daha ağır sonuçlarla karşılaşabilir. Elimizde fazla fiziki data var. Amacımız gönüllü uyumu artırarak vatandaşın şartname vermesini sağlamak.” dedi.

“TÜRKİYE’DE GELECEK AYLARDA CİDDİ KREDİ ANEKDOT ARTIŞLARI OLACAK”

Türkiye’nin kaynağa erişiminde bir sorun olmadığına da vurgu yapan Bakan Yıldırım, “Türkiye’de gelecek aylarda önemli kredi not artışları olacak” dedi.

Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım Finans Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur