Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayında manâlı açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, enflasyonun yüksek seyrinden ötürü sık sık ortaya atılan “Yeni vergiler gelecek” iddialarına karşı böyle bir çalışmalarının olmadığını belirtti. Yıldırım, enflasyonun düşmesiyle ilgili de net tarih vererek 3 Temmuz’u sinyâl etti.

“İSTİSNALARI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ”

Bakan Yıldırım’in Kanal 7’de katıldığı canlı yayındaki konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Orta Vadeli Program nedir? Ilk Olarak onu açıklayalım; bu program üç takvim bir program. Programın özü dezenflasyon yani enflasyonu tek haneye indirmek. Yani üç takvim bir program yaptık. Para politikalarını fonksiyonel ışık halkası getirmek için yaptık. Orta Vadeli Programın üç temeli vardır. Sıkı para politikası, sıkı maliye politikası dolayısıyla enflasyon düşecek.

Orta Vadeli Program’da şunu bir şekilde ortaya koymuşuz demişiz oysa; istisnaları gözden geçireceğiz. İndirimli KDV oranlarını gözden geçireceğiz, muafiyetleri gözden geçireceğiz. Fazla net çizmişiz. Hiçbir ülke siyasi sahiplenme olmadan başarıya ulaşamaz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu program hazırlandı.

“YÜKSEK ENFLASYON SORUNUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Bu program eylülde açıklandı. 3 temel bileşeni var. 1. Bileşen dezenflasyon yani fiyat istikrarı. Şu lahza yüksek enflasyon sorunuyla karşı karşıyayız. Dünyada da yüksek lakin bizde dalga doruk yüksek. İlk olarak tek haneye düşürmeye karşın bir program. Bunun için sıkı bir para politikası var.

Merkez Bankası’ndaki arkadaşlar işlerini yapıyorlar. Merkez Bankası enflasyonu çapalayacak çerçevede mali sıkılaşmaya gitti. Şartlar neyi gerektiriyorsa onu yaparlar. Merkez Bankası enflasyonu çökertmek için ne gerekiyorsa yapacak.

Bütçede yer sarsıntısı hariç muazzam bir disiplin sağlandı. Gelirler politikası da bundan daha sonra beklenen enflasyona göre şekillendirilecek.

“ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ 2024’ÜN İKİNCİ YARISINDA”

Biz bunu programı açıklarlarken söyledik. Enflasyondaki düşüş 2024 yılının ikinci yarısında başlayacak. Enflasyona mayıs ayı deha yükselmeye devam edecek. Çünkü şubat ayı enflasyonunu maksat alalım. Yüzde 67. Bu şubat 2023 ve 2024 arası enflasyon. Yani son 12 ayın enflasyonu.

Birincisi geçen yıl bu ülkede asrın felaketi yaşandı. İnşaat girdilerinde koskocoman bir çoğaltma oldu. Aynı sektörde İşçilik maliyetlerinde ciddi bir çoğaltma oldu. İnsanlar büyük şehirlere göç etti ve kira fiyatları yükseldi. Bunlar bir kerelik bir şey lakin geçen sene temmuz ağustos eylül aylarında yaşandı. Bu önümüzdeki temmuz ağustosta yaşanmayacak.

“ENFLASYONİST YENİ VERGİ OLMAYACAK”

Geçen yıl bir tercih vardı. Gelirler politikası epeyce eli bol belirlendi. Bunun da etkisi var. Önümüzde 4 yıl tercih olmayan bir dönem var. Biz burada sadece para politikası üzerinden yok. Enflasyonu daimi olarak bir şekilde aşağıda çekmek istiyoruz. Enflasyondan en çok etkilenenler değişmez gelirliler.

Geçen sene yer sarsıntısı sebebiyle koskocoman bir açıkla karşısında karşıyaydık. Dışardan borçlanmak yerine açığı azaltmaya gittik. Bundan nedeniyle aidat artışlarına gittik. Bunlar doğrudan doğruya enflasyon. 2024’te bunlar olmayacak. Bunlar da tek seferlik etkiler.

Enflasyonist yeni ödenti olmayacak. OVP’de fazla net bir şekilde vergiler için çerçeve çizdik. Biz KDV genel oranını artırmayacağız, yüzde 20 üstteki limit. Kurumlar vergisini artırmayacağız. Kazanç vergisini artırmayacağız. Çok netiz bu konuda. Oysa istisna muafiyetleri gözden geçireceğiz. Bunlarda verimlilik ne durumda bakacağız.

“ENFLASYON 3 TEMMUZ’DAN İTİBAREN DÜŞECEK”

Enflasyon Temmuz 3’ünden itibaren düşmeye başlayacak. Çünkü çıktı açığı Temmuz’da eksiye dönüyor. Baz etkisi var. Para politikası gecikmeli çalışıyor.

Başından beri enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacak diyoruz. Enflasyonda düşüş trendi başlamış durumda. Bir program var sabırla kararlılıkla uygulayacağız.”

Mehmet Yıldırım Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur