Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, Bahçelievler’deki bir otelde düzenlenen “Güneydoğu Sofrası İstanbul Buluşması” programında konuştu. Enflasyonun dünyada da Türkiye’de de manâlı bir sorun olduğunun altını çizen Bakan Şimşek, “Ortaya koyduğumuz programla biz her tarafta enflasyonu tek haneye indireceğiz. Enflasyonu tek haneye indirdiğimizde, siz fazla daha kuytu bir şekilde ev alabileceksiniz. Çünkü konut kredisi alabileceksiniz. AK Parti hükümetleri öncesi, konut kredisi değil denecek kadar azdı” dedi.

“MURAT KURUM İSTANBUL’DA BÜYÜK FARK YARATACAK”

Kurum’un İstanbul’da büyük bir fark yaratacağını açıklayan Şimşek, İstanbul’daki en manâlı sorunlardan ulaşım, ev açığı ve facia riskini AK Parti’nin ve Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan adayının çözeceğini söyledi. Hükümet olarak İstanbul’un altyapısına yönelik önemli yatırımlar yaptıklarını anlatan Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, hayata geçirdiği projelerle ulaşım sorununun çözümüne katkı sunduğunu, gelecekte de bu sorunu çözeceğini ifade etti.

“İSTANBUL’U FAZLA DAHA İLERİ BİR NOKTAYA TAŞIYACAĞIZ”

Şimşek, AK Parti hükümetleri döneminde 1 milyon 319 bin sosyal ev yapıldığını belirterek, Murat Kurum’un İstanbul için bir talih olduğunu, kentsel dönüşümü deneyimi ile en iyi şekilde yapacağını kaydetti. Bakan Şimşek, AK Parti’nin yerel idare vizyonunda “reel belediyecilik” olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti; “Biz insan odaklıyız, bizim belediyecilikten maksadımız hizmet ve eser siyasetidir. Biz, kalkınmanın yerelden başladığını biliyoruz. Bizim belediyecilik anlayışımızda verdiği sözü yerine getirme vardır. Biz böyle bir ekibiz. Katılımcı, kapsayıcı ve hesap verilebilir bir belediyecilikten bahsediyoruz. Defalarca birlikte İstanbul’u fazla daha ileri bir noktaya taşıyacağız. Çünkü bu çağda artık sadece ülkeler rekabet etmiyor, bundan böyle illerle, şehirlerle, metropollerle rekabet ediliyor. İstanbul’u daha rekabetçi kim yapabilir? Tabii ama Murat kardeşimiz. Çünkü o bu işin ehli. Çünkü bu birikime ve tecrübeye sahip.”

“EĞER HİZMET YOKSA SESLENMEK Kİ SORUN BAŞKADIR”

Mehmet Yıldırım, muhalefetin hiçbir bahanesi olmadığını çünkü kendilerinin Ankara’dan parayı, kaynağı adil ve kurala dayalı bir şekilde gönderdiklerini vurguladı. 2023 yılında en çok paranın, en fazla kaynağın İBB’ye gittiğini gösteren Yıldırım, şöyle devam etti; “Ankara’ya gitmiş, İzmir’e gitmiş. Üçü de asıl muhalefetin elinde olan belediyeler. Bakın ilk 10’da Antalya var, Mersin var, Adana var. Bu 6 ilin tamamı gördüğünüz gibi muhalefetin elinde. Biz ayrımcılık yapmadık. Bizim kitabımızda ayrımcılık yoktur. Biz bütçeden belediyelere parayı, kurala dayalı olarak, formüle dayalı olarak, adil bir şekilde gönderdik. Eğer hizmet yoksa demek fakat sorun başkadır. Dolayısıyla çok net bir şekilde biz lokal yönetimlere kuvvetli kaynak aktarıyoruz. Niçin? Oradaki hemşehrilerimize hizmet için aktarıyoruz, eser için aktarıyoruz, yatırım için aktarıyoruz. Bu kaynakların içten kullanılması fazla değerlidir.”

“DÜNYADA DA TÜRKİYE’DE DE ENFLASYON ÖNEMLİ SORUN”

Yıldırım, lokal yönetimlere AK Parti hükümetleri döneminde kaynağı yüz kattan daha pozitif artırdıklarına dikkati çekerek, bu anlamda muhalefetin hiçbir bahanesinin olamayacağını açıklama etti. Şehirlerin zeki, çevreye aklıselim, dayanıklı ve rekabetçi olması gerektiğine işaret eden Yıldırım, AK Parti’nin tercih beyannamesinde bunların hepsine yer verildiğini aktardı. Define ve Maliye Bakanı Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 20 yılda her alanda büyük bir ilerleme sağlandığını açıklama ederek, hesaplı sorunların farkında olan olduklarını, bunu çözmek için geçen eylül ayında ayrıntılı bir program açıkladıklarını hatırlattı. Sorunları köklü bir şekilde çözeceklerini bildiren Şimşek, şunları kaydetti; “Çünkü biz, esnafımızın da emeklimizin de işçimizin de en az ücretlimizin de sorunlarını biliyoruz. Bu sorunları geçmişte çözdük, Türkiye’yi çabuk bir şekilde kalkındırdık. Altyapısını iyileştirdik, eğitimine yatırım yaptık, sağlığına yatırım yaptık, ekonomimizi büyüttük. Son yıllarda dünyada da Türkiye’de de enflasyon kayda değer bir sorun. Ortaya koyduğumuz programla biz bitmiş enflasyonu tek haneye indireceğiz. Enflasyonu tek haneye indirdiğimizde, siz fazla daha sıcacık bir şekilde konut alabileceksiniz. Çünkü konut kredisi alabileceksiniz. AK Parti hükümetleri öncesi, ev kredisi yok denecek kadar azdı. Biz tek haneye indirince, krediye erişim arttı.”

“PROGRAMIMIZI SABIRLA UYGULAYACAĞIZ”

Enflasyonu baştan tek haneye indireceklerini vurgulayan Yıldırım, “Çünkü biz, imkanlarımızın faiz yerine yatırıma ve hizmete gitmesini istiyoruz. Evet, önümüzde natürel ki basit olmayan bir süreç var. Lakin sabırla biz programımızı uygulayacağız ve bu program başarılı olacak. Bu program doğruca sorunlarımızı çözme imkanı olacak. Aslında de program çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldırım, 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’a muhabere ederek, “Program eylülde açıklandı. Program çalışıyor. Büyümede, işsizlik oranında, enflasyonda ve bütçe açığında hedefleri 2024’te, 2025’te ve 2026’da tutturacağız. Şu Anda hedefimiz ne? Hedefimiz toplumumuzun, milletimizin refahı. Bunun için de dünyayla birlikte zorlu bir dönemdeyiz ama başaracağız. Bize güvenin.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Politika

Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım Politika Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur