Kazanç İdaresi Başkanlığı (GİB); kira, aidat ve değerinde çoğalma kazancı gibi gelirlerini ifade etmeyen yüz binlerce mükellef tespit ederken bunların cezai operasyon uygulanmadan pişmanlık hükmünden yararlanıp ücret borçlarını ödeme imkanı bulunurken Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten yeni bir çağrıda bulundu.

ŞİMŞEK: 2,6 MİLYON MÜKELLEFİMİZ GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ VERDİ

Bakan Yıldırım, “2023’te kira, ödenti, menkul sermaye iradı, öteki kazanç ve iratlardan kazanç elde eden 1,8 milyon mükellefimizle ticari, zirai veya özgür iş kazancı olan 2,6 milyon mükellefimiz kazanç vergisi beyannamesi verdi. Beyannamelerini zamanında veren bütün mükelleflerimize teşekkür ederiz.

“ADİL REKABET VE MALİ DİSİPLİN İÇİN KAYIT DIŞIKLA MÜCADELEDE KARARLIYIZ”

Şimdiye kadar kazanç elde etmesine karşın şartname vermeyen 400 binden artı mükellef tespit ettik. Şartname vermeyen mükelleflerimizi ceza ödememeleri için vicdan azabı hükmünden yararlanmaya ziyafet ediyoruz. Adaletli rekabet ve parasal disiplin için kayıt dışılıkla mücadelede kararlıyız.”

Bakan Şimşek: Gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen 400 binden fazla mükellef tespit ettik

PİŞMANLIK İMKANI NEDİR?

2023’te kira geliri, vergi ya da değerinde büyüme kazancı elde etmesine karşın beyanname vermeyen mükelleflerin, aidat daireleri tarafından gerekli işlemlere başlanmadan önce pişmanlıkla bildirim yapma imkanı bulunuyor. Pişmanlıkla beyanname verildiğinde, ücret cezası kesilmeden vergiler ödenebiliyor.

Beyannameler Hazır Açıklama Sistemi üzerinden verilebiliyor ve ücret de yeniden bu sistem üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile çevrim içi ödenebiliyor. Vergi dairesinin yazısı üzerine beyanname verilmesi durumunda ise vergiler cezalı kesiliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım Maliye Hukuk Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur