Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programı kapsamında önümüzdeki dönem atılacak adımlar ve kamunun tasarruf yapması için alınacak önlemleri anlattı. Bakan Yıldırım, “Millet kurumlarına bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmeyecek. Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek ödenek için bana gelmesin. Ankara’daki bir millet kurumu Antalya’daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde kamuda alınacak tasarruf önlemlerinin ipuçlarını verdi. Kamuda tasarruf tedbirleri için düğmeye basıldı ve alınacak tedbirler kalem kalem listelendi. Tasarruf döneminde, ilave ödenek, yeni bina alımı, vasıta kiralama, 5 yıldızlı otellerde seminer gibi pek çok ayrıntı bulunuyor.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’na konuşan Şimşek’in açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde sıralanıyor:

“KİMSE EK TAHSIS İÇİN BANA GELMESİN”

“Bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmiyor, verilmeyecek. Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek tahsis için bana gelmesin.

“FİZİKİ GERÇEKLEŞMEYE TARAFINDAN ÖDENEK VERİLECEK”

Fiziki gerçekleşmesi yüzde 60-70’in üstünde olan yatırımlara ödenek verilecek. başkaca örneğin, bedensel gerçekleşmesi yüzde 20 olmuşsa, bu türdeki yatırımların ödenekleri yıllara yayılacak. 4 kilometrelik bir tünel yatırımının fiziki gerçekleşmesi 500 metre ise bu konuda acele edilmeyecek.

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

“TARIMSAL DESTEKTE KESİNTİ YAPILMAYACAK”

Ancak, tarımsal imal, nitelikli yatırımlar, sulandırma ve baraj gibi yatırımlar öncelikli olacak. Tarımsal desteklerden herhangi bir kesinti yapılmayacak. Millet yatırım programında rasyonelleştirme çalışmaları yapıldı, kısa sürede tamamlanarak ekonomik ve sosyal üstünlük üretecek yatırımlar önceliklendirilecek.

“KAMU BİNASI BILGIN TALEPLERİ REDDEDİLECEK

Yeni kamu binası alınmasına elbette izin verilmeyecek. Bütün aksine millet binası giderleri konusunda tasarruf yapılacak. Bu konuda gelecek tahsis talepleri reddedilecek. Örneğin bizim bakanlığımıza tabi bir birimin binası ile ilgili sorun çıktı. Yeni yapı almadık veya kiralamadık. O binadaki personeli kendi bakanlığımızın binasına taşıdık. 3 kişi oturan personel odalarını masa sandalye koyduk 5’e-6’ya çıkardık. bu nedenle tüm ulus kurumları ellerindeki bina imkanına göre planlama yapacak.

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

“5 YILDIZLI OTELDE SEMİNER DÜZENLENMEYECEK”

Yurt dışı ve yurt içi toplantılar, eğitim seminerleri ya da konferanslar gibi talepler olduğunda, her kurum kendi binası içinde kendi bulunduğu yerde bunları yapacak. Yurt dışındaki bir toplantıya katılım gerekli ise, personel sınırı olacak. Mesela, Ankara’daki bir millet kurumu Antalya’daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek. Ankara’da bunu kendi imkanları ile yapacak. Hem, kırtasiye, temsil-ziyafet giderleri sıkı bir şekilde denetleme ediliyor.

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

“MEVCUT ARAÇLARI SATIN, O ZAMAN YENİSİNİ ALIN”

Kamudaki servis hizmetine sınırlama getirilecek. Gerekli olmayan servis hizmetleri son buluyor. Kamuda araç tasarrufu en fazla önem verdiğimiz konulardan biri. böylece, zaten bir süredir araç tasarrufu konusunda uyarı ediyoruz. Kiralama veya yeni araç alımında fazla katı kurallar var. Yeni araç alınmasına karşın talepler geldiğinde, titiz bir inceleme yapılıyor. Ilk Kez ‘elinizdeki mevcut araçları satın, yerine o vakit yenisini alın’ diyoruz. Yenisi alınacaksa da TOGG almalarını söylüyoruz.

MILLET ALIMLARINDA ORTAYA ÇIKAN ZARARLAR ÖNLENECEK

Ulus İhale Yasası değişiyor. Kamu ihale mevzuatı milletlerarası norm ve standartlara ahenkli olacak şekilde güncellenecek. Ulus alımlarına karşın harcamalar tasarruf odaklı olacak. Kamu alımlarında ortaya çıkacak zararların önlenmesi için her türlü adım atılacak.”

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

KDV FIRSATÇILIĞINA YAPAY ZEKA ÖNLEMİ

Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, KDV’deki oran uyumsuzluklarının saptama edilmesi için başlattıkları suni akil destekli çalışmanın tamamlandığını bildirdi. Çoğu işletme, yüzde 8-10 arasında olması gerekirken, esas gıda için uygulanan yüzde 1 KDV’den makbuz kesiyor, vatandaştan yüzde 10 olarak aldığı vergiyi yüzde 1 olarak devlete ödüyor ve aidat kaçağına sebep oluyordu.

Sosyal medya hesabından, KDV kayıp ve kaçağının önlenmesine ilişkin yürütülen çalışmalara ilişkin paylaşım yapan Bakan Yıldırım, temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki ödenti yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacağına dikkati çekerek şunları kaydetti: “KDV’deki oran uyumsuzluklarını saptama etmeye karşın, Ücret Teftiş Kurulu ve Kazanç İdaresi başkanlıklarımız ile Tehlike Analizi Genel Müdürlüğümüz suni zeka destekli çalışmalarını tamamladı. Aidat kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek hileli kazanç sağlayanların, hileli rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Kamuda Tasarruf Genelgesi Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım Finans Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur