Devlete Ait Gazete’de yayımlanan ve 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan lokanta ve kafe gibi yeme-içme üzerine kurulu işletmelerde uygulanacak olan KDV düzenlemesiyle ilgili Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım’ten izah etme geldi. Bakan Yıldırım “KDV artırıldı” yönündeki iddialara karşısında herhangi bir artışa gidilmediğini belirterek düzenleme yapıldığını vurguladı.

“DÜRÜST BELGELENDİRME İÇİN DÜZENLEME YAPILDI”

Bakan Şimşek, “Katma Değerinde Vergisi Genel Başvuru Formu Tebliği”nde yapılan değişikliği, sosyal ağ hesabından değerlendirdi. “KDV artışı yapılmadı. İşletmelerin vatandaştan aldığı KDV’nin dürüst belgelendirilmesi için düzenleme yapıldı.” ifadesini kullanan Şimşek paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“KDV artışı yapılmadı. İşletmelerin vatandaştan aldığı KDV’nin içten belgelendirilmesi için düzenleme yapıldı. Bu konuda hassasiyet gösteren ve bizlere veri veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”

Bakan Şimşek: KDV artışı değil, düzenleme yapıldı

NE OLMUŞTU?

Gıda ve içecek satılan yerlerde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde 20’ye Temmuz 2023’te çıkarılmıştı. Söz konusu KDV oranlarının bazı işletmelerce istismar edilmesi üzerine Kazanç İdaresi Başkanlığı kadar yayımlanan yeni bildiri ile buna karşı tedbir alındı.

Devlete Ait Gazete’de yayımlanan ve 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek tebliğe tarafından, lokanta, kafe, pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek buralarda sattıkları ürünler için yüzde 10 oranında (alkollü ürünlerde yüzde 20) KDV hesaplayacak.

Kaynak: AA / Ekonomi

Mehmet Şimşek Maliye Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur