Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gıdadaki KDV istismarını önleyecek düzenlemeye ilişkin KDV artışı yapılmadığını belirterek, “İşletmelerin vatandaştan aldığı KDV’nin dürüst belgelendirilmesi için düzenleme yapıldı. Bu konuda hassasiyet belirten ve bizlere veri veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bakan Şimşek: KDV artışı yapılmadı! Gıdada istismara geçit verilmeyecek

Gıdadaki KDV istismarını önleyecek düzenleme Devlete Ait Gazete’de yayımlandı. Buna kadar restoran, kafe ve pastane gibi işletmeler sattıkları yiyecek ve içecekler için KDV’yi yüzde 10 olarak hesaplayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bunun bir KDV artışı anlamına gelmediğini bildirdi.

GIDADAKİ SUİSTİMALLERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Devlete Ait Gazete’de bugün yayımlanan “Katma Layık Vergisi Genel Başvuru Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Beyanname” ile gıdadaki KDV istismarını önlenecek, KDV oranlarında herhangi bir büyüme olmayacak. Define ve Maliye Bakanlığı söz konusu düzenleme ile yanlış uygulamaların ve suistimallerin önüne geçmeyi amaçlanıyor.

Bakan Şimşek: KDV artışı yapılmadı! Gıdada istismara geçit verilmeyecek

KDV ARTIŞI YAPILMADI

Konuya ilişkin sosyal ağ hesabından izah etme yapan Bakan Mehmet Yıldırım, “KDV artışı yapılmadı! İşletmelerin vatandaştan aldığı KDV’nin doğru belgelendirilmesi için düzenleme yapıldı. Bu konuda hassasiyet belirten ve bizlere data veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

KDV YÜZDE 10 HESAPLANACAK

Düzenlemeye göre hizmet sunan restoran, kafe ve pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek buralarda sattıkları ürünler için KDV’yi yüzde 10 (alkollü içeceklerde yüzde 20) şeklinde hesaplayacak.

Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışları da aynı kapsamda olacak.

öte taraftan, yiyecek ve içecek hizmetlerine karşın işyeri ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine servis yapılabilen alanlarda yiyecek ve içecek hizmetleri sunan işletmelerin yaptıkları satışlar da bu kapsamda değerlendirilecek.

Bakan Şimşek: KDV artışı yapılmadı! Gıdada istismara geçit verilmeyecek

YÜZDE 10’LUK KDV ORANINI YÜZDE 1 HESAPLAYANLAR TESPİT EDİLDİ

Denetimler sonucunda bazı restoran ya da kafelerin yeme içme hizmeti yerine et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış gibi gösterdiği ve KDV oranını yüzde 10 yerine yüzde 1 olarak hesapladığı tespit edilmişti.

Düzenleme ile, KDV oranlarında herhangi bir çoğaltma olmazken, hatalı uygulamaların ve suistimallerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Tebliğ, mayıs ayı başında yürürlüğe girecek.


sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur