Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunarak bir süredir seçimlerden sonradan yeni vergiler getirileceği iddialarının yayılması üstüne “Vatandaşa da piyasalara da iş alemine de sürpriz yapmayacağız.” diyerek “KDV, gelir vergisi, kurumlar vergisi genel oranlarında büyüme olmayacak. MTV’de bir düzenleme olmayacak.” ifadelerini kullandı.

“PROGRAMIMIZIN ÖZÜ ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRMEK”

Bakan Şimşek Habertürk TV’deki açıklamalarında “Kurala dayalı, uluslararası normlara dayalı bir program çerçevesi koyduk. Eylül ayında programı koyduk ama fiili başvuru formu daha erken başladı.” diyerek “Programımızın özü enflasyonu tek haneye indirmektir. acilen fiyat istikrarından uzağız lakin hedefimiz bu.” biçiminde konuştu. Bakan Yıldırım’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Programımızın 3 temel hedefi var. En öncelikli hedefimiz enflasyonu tek haneye indirmekti. Enflasyonu ideal olarak düşük tek haneye indirmek. Fiyat istikrarından fazla uzağız ama hedefimiz bu. Programın özü dezenflasyondur. İkinci hedefimiz bunu destekleyecek nitelikte finansal disiplinin yeniden tesis edilmesidir. Finansal disipline baktığımızda bütçe performansı iyi. Zelzele felaketi yaşadık. Bütçe açığı çok arttı. Bütçe açığının yüzde 3’ün altına çekilmesi belli başlı hedeflerimizden bir tanesidir. Borcun da milli gelire oranını kalıcı şekilde yüzde 40’ın altında tutmaktır. Cari açığı uygulayacağımız politikalarla milli gelire oranla yüzde 2,5’in altına çekmek. Sürdürülebilir cari açık. Dış borcu aşağıda çekmek, gereklilik duyulan rezervi daimi şekilde temin etmek. Bu da üçüncü hedefimiz.

“KKM’DEN BÜTÜN OLARAK ÇIKACAĞIZ”

Bu yolculukta iki öğe daha öne çıkıyor. Bu hedeflere ulaşmada but bağı olan KKM’den çıkış stratejimiz var. Rezerv birikimi de gereklidir. KKM’den kademeli olarak tam çıkış öngörüyoruz. Tüm bunları daimi hale getirecek, parasal disiplini daimi ışık halkası getirecek yapı reform hedefimiz var.

“RİSK PRİMİ 300’E DEK DÜŞTÜ”

Program çalışıyor. Bizim bir takım alanlarda öngördüğümüzden çok daha dinç çalışıyor. İçeride ve dıştan bütün kesimlerin, piyasa aktörlerinin programa inanmasıdır. Risk priminde özetlendiği kanısındayım. Türkiye’nin dış kaynağa çok daha akla yatkın maliyetlerle erişmesinin önünü açtı. Baktığınız zaman Türkiye’nin Ağustos’a dek tehlike primi farkı gelişmekte olan ülkelerin çok üstündeydi. Ağustostan itibaren gelişmekte olan ülkelerden fazla daha düşük spreadlerle milletlerarası finansmana erişim sağladık. 700 CDS’ten 300’e gerileme piyasanın bu programa inandığını gösterir.

“ENFLASYONU AŞAĞI ÇEKMENİN KOŞULLARI HAZIRLANIYOR”

Gerçek sektöre geldiğimizde geçen yıl Ocak-Mayıs döneminde 100 dolar borç ödediklerinde 73 dolar borç buluyorlardı. Bizim için uzun vadeli perspektif daha önemli. Biz dedik ama ekonomide tekrar dengelenme, iç talebin ılımlı ülkü geldiği, dış talebin büyümeyi destekleyici noktaya geldiği bir inşa istiyoruz dedik. Böyle bir ekonomide büyümenin kompozisyonda enflasyonu aşağıda çekmemizi ve cari açığı altında çekmeyi sağlayacak esas koşuldur. 2023’ün ikinci çeyreğinde yurt içi talebin büyümeye katkısı 10.2 puan. Net ihracatın etkisi -6,3 puan. 3. çeyrekte düzelmeye başlıyor. Net ihracatın etkisi -6,3’ten -2,6’ya düşüyor. 4. çeyrekte 2023 yılı yurt içi toplam talebin büyümeye katkısı 4,6 puana iniyor. Net ihracatın etkisi -0,6, yani sıfıra yaklaşıyor. Net ihracatın etkisi pozitife dönmüştür. Bizim istediğimiz bu. Enflasyonu aşağı çekmenin tüm koşulları şimdi hazırlanıyor. Kalıcı şekilde.

“ÖNÜMÜZDEKİ 12 AY ENFLASYON DÜŞECEK”

12 aylık cari açık 60 milyar doların üzerine çıkmıştı. Aralık’ta 45 milyar dolara geriledi. 2 aylık dış ticaret rakamlarına bakarsak 13,2 milyar dolarlık iyileşme var. Cari açık Şubat-Mart aylarında 30-35 milyar dolar aralığına inecek. Cari açık dramatik şekilde daralıyor, program çalışıyor. Bunlar değerli şeyler. Finansal piyasaların gördüğü resim var, bir taraftan bizim kesintisiz şekilde başlıca hedefimiz enflasyon düşmesi. Bugünkü enflasyon rakamı son 12 ayın enflasyon rakamıdır. Önümüzdeki 12 ay enflasyon düşecektir. Çok net şekilde piyasalar diyor oysa inanıyoruz, enflasyon düşecek diyor.

“KURDA DEĞERSİZLEŞME ÖNGÜRMÜYORUZ”

Önümüzdeki senenin birincil yarısı dahil enflasyon yüksek kalacak dedik ve yükselecek dedik. Baz etkisi var, para politikası gecikmeli olarak çalışır. Aktarım mekanizmasının etkin olduğu ülkelerde dahil 18 avuç içi yayılan aktarım mekanizması var. Para politikası gecikmeli olarak çalışacak. Dolayısıyla önümüzdeki aylarda iç talepte ılımlı seyri net olarak göreceğiz. 2021’de dolar/TL kuru 18’e çıkıyor, 2023’ün birincil çeyreğinin ardına kadar benzer seviyede kalıyor. Kuru bağımsızlık bıraktık, geçici olarak enflasyonist.

Geçen yıl kazanç politikalarının etkisi var, yer sarsıntısı olmuş, inşaat malzemeleri özellikle orada inşaat malzemelerinde fazla ciddi çoğaltma var. Bu sene böyle bir şey olmayacak. Vatandaşlar zelzele bölgesinden göçmek zorunda kaldı, kiralar arttı. 2023’ü besleyen bir sürü enflasyon faktörü ortadan kalkacak. Kurda reel olarak değersizleşme öngörmüyoruz. Zelzele etkisi sistemden çıkacak. Vergilerin etkisi çıkacak.

“KDV VE MTV’DE DÜZENLEME YAPILMAYACAK”

Para politikası MB’nin uhdesinde, orada paha biçilmez benden çok daha birikimli arkadaşlarımız var. Onlar işlerini biliyorlar. Onlara saygım var. Biz enflasyonu çıpalayacak noktaya geldik diyorlarsa onlara saygım var. Biz vatandaşımıza da piyasalara da meslek alemine de sürpriz yapmayacağız. İlk geldiğimiz gün dedik fakat, öngörülebilirlik, saydamlık. OVP’de bizim maliye politikası konusunda ortaya koyduğumuz vizyon neyse onu uygulayacağız. Biz aidat istisnalarını gözden geçireceğiz diyor. O istisnalardan bereketli olmayanla ilgili çalışma yapacağız diyor. KDV genel artışı olmayacak. Kurumlar vergisinde çoğalma olmayacak. Kazanç vergisi oranlarında çoğaltma olmayacak. MTV’de yeni düzenlemeyi aklımızın ucundan geçirmedik. Polemiklere sosyal medyayı dikkate almıyorum. Piyasalarda belirsizliği artımak, seçime yönelik olarak spekülatif amaçlı bir sürü iddia ortaya konuyor. Koyanlar da saygıdeğer olması gereken kişilikler. Kaynağını sormadan. Arasınız bana ulaşamazsan basın danışmanına ulaşırsın, iddiaları sorarsın. Bunların niyeti kötü. Gündemimizde tescil dışılıkla uğraş dıştan ve bir takım istisnaların verimli olup olmadığı dıştan özel çalışmamız değil.

“YURTTAŞ BİZDEN BUNU BEKLİYOR”

Harcamaları kalem kalem gözden geçiriyoruz. Her bakanlık gelecek, bir sonraki yıl için parayı ne için istediğini ortaya koyması lazım. acilen biz harcamaları gözden geçirme çalışmasını başlattık. Yurttaş bizden de tasarruf istiyor. Vatandaş bizden bunu bekliyor. Konya’da depremden daha sonra Ankara’da Define binası var. Kolonları çatladı ve 20 karakter bir uzman ekip inceledi ve fazla riskli dediler. 1 metrekare biz yer kiralamadık. 1950 kişiyi kendi bünyemizde maliyenin diğer binalarına yerleştik, 1 metrekare yer kiralamadık. Taşıtlar konusunda ne gerekiyorsa araç talebi varsa yerli üretim ve elektrikli alabilirsin diyoruz. Yeni vasıta istiyorsanız mevcudu satacaksınız. Geçen sene kurumlara hatırlattım, kurumlara hesap soracağız. Maliye ayağında dezenflasyonu yardım olacağız çok net. Bütçe hedefimiz var, bunu tutturduk.”

Mehmet Yıldırım Finans Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur