Hazine ve Maliye Bakanlığı, Yıldırım’in Washington’da Uluslararası Finans Enstitüsü tarafından düzenlenen Küresel Dış Görünüş Forumu’nda kullandığı “locals” kelimesi sosyal medyada “yerel ırk” olarak çevrilmiş ve eleştirilerin odağı olmuştu. Konuyla ilgili gözlerine çevrildiği Bakan Yıldırım, sessizliğini bozdu.

“YEREL HALK MÜZIĞI” DEĞİL “YEREL YATIRIMCI” DEMİŞ

TRT Haber’e açıklamalarda yer alan Bakan Şimşek, “Bir toplantıda ‘Küresel yatırımcılar Türkiye’nin programına güveniyor. Şimdi yerel yatırımcıları ikna etme zamanı’ dedik. İçeride bu işin nasıl istismar edildiğini gördük. Burada çok şaşırıyoruz. Çünkü finansta kullanılan bir terminoloji bağlamından çıkarılırsa boşboğaz tartışmalara yol açıyor” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KREDİ ANEKDOT GÖRÜNÜMÜ POZİTİF”

Kredi sınıflandırma kuruluşlarının Türkiye’ye karşın değerlendirmelerine de değinen Bakan Yıldırım, “Tüm uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin görünümünü pozitife çekti biliyorsunuz. Bu şu aramak; önümüzdeki dönemde kredi notunu arttıracağız aramak. Zamanlaması konusunda bizim açıklama yapmamız doğru olmaz. Fakat bizim açımızdan önemli olan şey şu: Piyasaların Türk varlıklarına, fiyatlamasına bakarsanız onlar zaten mevcut kredi notunun en düşük iki katı üzerinde fiyatlıyorlar. Zaten piyasa kararını vermiş” şeklinde konuştu.

ENFLASYON İÇİN HAZİRAN AYINI İŞARET ETTİ

Enflasyonda önümüzdeki aylardan itibaren daimi düşüşün başlayacağını bildiren Bakan Yıldırım, “Önümüzdeki haziran ayından itibaren şipşak düştüğünü göreceğiz. Bu bizim programımızın paralelinde giden bir işlem. Dolayısıyla bir taraftan enflasyonu düşüreceğiz, bir taraftan parasal disiplini tesis ediyoruz, bir taraftan dış açığı azaltıyoruz, bir taraftan da yapı reformlarla Türkiye’nin bünyesini güçlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Mehmet Yıldırım Türkiye Maliye Finans Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur