Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, “Bu yıl içerisinde, 2024’ün 3. ve 4. çeyreğinde gerekli afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. Deprem sigortasının kapsamı fazla rahat. Yalnızca binaları kapsıyor, felaket sigortası ise tüm öteki riskleri de kapsamış olacak.” dedi.

Yıldırım, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde (HKÜ) düzenlenen Depreme Dirençli Yapı Tasarımı Yarışması Ödül Töreni’ndeki konuşmasında, anlamlı bir yarışma düzenlendiğini belirterek, katılımcıları tebrik etti. Depreme dayanaklı binaların tasarımlarının oluşturulmasının önemine dikkat çekici eden Yıldırım, “Türkiye büyük bir oranda deprem ülkesi. Depremle yaşamak dışarıya bir seçeneğimiz yok. Onun için de mutlaka dirençli yapıları inşa etmemiz lüzumlu.” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek: Zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz

ŞİMŞEK’TEN DASK AÇIKLAMASI: SİGORTALILIK DURUMU HALA DÜŞÜK

Şimşek, gerekli zelzele sigortasının 1999’daki depremin arkasında hayata geçirildiğini hatırlatarak, Türkiye’nin deprem ülkesi olması sebebiyle sigortaların yapılması gerektiğini dile getirdi.

DASK bünyesindeki yer sarsıntısı teminat havuzuna parasal teminat sağlandığını dile getiren Şimşek, “2023 itibarıyla zorunlu yer sarsıntısı sigortası poliçe sayısı yaklaşık 11,7 milyon. Güvence tutarı ise takriben 3,7 trilyon liraya ulaşmış durumda. Adı da zorunlu sigorta lakin sigortalık durumu hala düşük. Bu gerekli sigorta kayda değer bir esas taşı, bunun üzerine ilave adımlar atmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin geçen yıl depreme 1,1 trilyon liranın üstünde kaynak harcadığını bildiren Şimşek, şöyle devam etti: “Bu deprem sigortası bir nebze de olsa bu yaraların sarılmasında faydalı oldu. Bölgedeki yaklaşık 500 bin zarar başvurusuna yaklaşık 35 milyar lira ödeme yapıldı. Dolayısıyla biz gerekli yer sarsıntısı sigortasını, yaygınlaşmasını önemsiyoruz ve yalnızca depremle sınırlı olmasın istiyoruz. 2024 için bir reform programımız var. Bu reformun birleşenlerden bir tanesi de mevcut sigortanın kapsamını genişletmek. Şu lahza itibarıyla zorunlu zelzele sigortası, bazı ülkeler açısından da misal oluşturdu. Geçtiğimiz dönemde Azerbaycan, Arnavutluk gibi ülkelerin yetkilileri geldi, bu sistemi öğrenmek ve tecrübelerimizi paylaşmamızı istedi. Gerçekten örnek bir tatbik görüyoruz. Türkiye bir yer sarsıntısı bölgesi, bu bir gerçek.”

Bakan Şimşek: Zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz

“2024’ÜN 3. VE 4. ÇEĞREĞİNDE GEREKLI FELAKET SİGORTASI GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

İklim değişikliğine ve yol açacağı afetlere karşısında dirençli şehirlerin bir öneme sahip olduğunu bildiren Yıldırım, şöyle konuştu: “İklim krizi bir realiteyse bizim ona bir hazırlık yapmamız lüzumlu. Yeşil dönüşüm de hazırlığın bir parçası. Bu yıl içerisinde, 2024’ün 3. ve 4. çeyreğinde zorunlu felaket sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. Yer Sarsıntısı sigortasının kapsamı çok sıcacık. Yalnızca binaları kapsıyor, afet sigortası ise bütün öteki riskleri de kapsamış olacak. 2000 yılında iyi bir reform üretilmiş, zorunlu deprem sigortası getirilmiş, acilen biz bir adım daha öteye geçip iklim değişikliğini de dikkate almamız gerekli. Doğal afetlerin sıklığını artırma riskine karşısında önlem olarak, şu anda ‘zorunlu felaket sigortası yapacağız’ diyoruz. 12. Kalkınma Planımızda bu düzenleme de yer alıyor. Ev eşyası dahil öteki bütün boyutlarıyla riskleri kapsamış olacak. Böylece ülkemizin sigortacılık oranı artmış olacak.”

HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu ise depremin açacağı riskleri analiz ederek farkındalığına aksan yapılacak yarışma düzenlediklerini ve gençlerin tehlikesiz binaları yapı edeceklerine inandıklarını anlattı.

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise uygulamalı eğitime önem verdiklerini ve bu misyonla eğitimlerini sürdürdüklerini belirtti.

Konuşmaların gerisinde yarışmalarda derece elde edenlere ödülleri verildi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Mehmet Şimşek Sigorta Deprem Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur