Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, piyasaların ve yatırımcıların genellikle enflasyonun düşeceği ve Orta Vadeli Program’ın (OVP) netice vereceğine inanmaya başladığını açıklama etti. Şimşek, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen Küresel Dış Görünüş Forumu’nda Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Şimşek'ten ABD'de Türkiye ekonomisi açıklaması! 'OVP güçlü ve güvenilir'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye’nin politika önceliklerini anlatan Şimşek, OVP’nin “güçlü ve güvenilir” bir çerçeveye sahip olduğunu söyledi.

Yıldırım, “Program, fiyat istikrarını ve ulus maliyesi disiplinini yeniden sağlamayı bununla birlikte cari açığın azaltılması gibi öteki bazı makroekonomik zorlukları da ele almayı amaçlıyor. Nihai niyet sürdürülebilir yüksek artma oranı ve herkes için rahatlık karşılamak.” dedi.

Kısa vade en önemli zorluğun yüksek enflasyon olduğunu bildiren Yıldırım, ” Maliye politikasıyla merkez bankasının enflasyonla mücadele çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Şimşek, programın temel amaçlarının fiyat istikrarının sağlanması, rekabetçilik ile verimliliğin artırılması ve yapı reformlar olduğunu anlattı.

Türkiye’de geçen sene meydana gelen depremlerin bütçede büyük bir açığa niçin olduğunu anımsatan Yıldırım, açığın azaltılmasına yönelik kayda değer tedbirler aldıklarını kaydetti.

Bakan Şimşek'ten ABD'de Türkiye ekonomisi açıklaması! 'OVP güçlü ve güvenilir'

“ENFLASYONUN DÜŞÜRÜLMESİ ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ”

Türkiye’nin esas ticaret ortaklarının büyüme beklentilerindeki iyileşmenin dış talebi destekleyeceğini bildiren Yıldırım, “Cari açık program hedeflerimizin ötesinde daralıyor.” diye konuştu.

Yıldırım, aylık enflasyonun yavaşladığını ve yıllık enflasyonun ise bu yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacağını kaydetti. Bakan Şimşek, “Enflasyonun düşürülmesi öncelikli hedefimiz. Bunun işaretlerini zaten aydan aya görüyoruz, ancak takvim bazdaki eğilimi yılın ikinci yarısında göreceğiz. 2026 yılına değin enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini bakmak istiyoruz ve o zamana kadar oldukça kapsamlı yapısal reformları uygulamaya koyacağız.” diye konuştu.

Bakan Şimşek'ten ABD'de Türkiye ekonomisi açıklaması! 'OVP güçlü ve güvenilir'

YATIRIMCILARIN SORULARI ARTIK DAHA FAZLA PROGRAMIN DETAYLARINA İLİŞKİN

Şimşek, yatırımcılarla çok sayıda buluşma yaptıklarını belirterek, “Yatırımcıların Türkiye’ye bakış açısı geçen seneye kadar değişti. Geçen sene yatırımcıların ortodoks politikalardan geri adım atılması, programın uygulanmaması ihtimali konusunda şüpheleri vardı. Bu sene bu konuda neredeyse hiç soru gelmedi. Yani programın sürekliliğine dair soru gelmiyor, artık sorular daha çok programın detaylarına ilişkin oluyor.” dedi.

Kamu maliyesi alanında Merkez Bankası’nı destekleme konusunda istikrarlı olduklarını vurgulayan Şimşek, “Programı güçlendireceğiz, ileriye dönük yapısal reformları hızlandıracağız.” dedi.

Şimşek, “Türk varlıklarına fazla enerjik bir ilgi var. Halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor. ” diye konuştu. Bakan Şimşek, piyasanın enflasyon beklentilerinin ise gelecek 12 ayda takriben yüzde 36 civarında olduğunu belirtti.

“PROGRAM SONUÇLARINI OLMAK İÇİN İSTİKRARLI BİR DÖNEM VAR”

Türkiye’de Haziran 2028’e değin seçim olmadığına göze çarpan eden Yıldırım, bunun da program sonuçlarını elde etmek için siyasi kararlılık açısından oldukça çok süre vereceğini söyledi.

Şimşek, Türkiye ekonomisinin dayanıklı olduğunu belirterek, ülkede canlı bir özel sektör ve zinde girişimcilik kültürü bulunduğunu vurguladı.

Türkiye’nin emsal ülkelerle karşılaştırıldığında uzun vadede avantajları olduğuna dikkati çeken Yıldırım, küresel borçluluğun büyümenin önünde hız kesen bir etmen olduğunu ve Türkiye’nin borcunun gayrisafi yurt içi hasılasına oranının gelişmekte olan ülke ortalamasına kıyasla düşük seyrettiğini kaydetti.

Şimşek, ticaretteki parçalanmalara değinerek, jeostratejik rekabet ve jeopolitik gerginliklerin parçalanmalara niçin olduğunu anlattı.

Türkiye’nin bundan faydalanabilecek en iyi adaylardan biri olduğunu vurgulayan Şimşek, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya ile yakın ilişkilerden bahsetti.

Bakan Şimşek'ten ABD'de Türkiye ekonomisi açıklaması! 'OVP güçlü ve güvenilir'

“TÜRK EKONOMİSİNİ KARBONDAN ARINDIRMAYA KARARLIYIZ”

Yeşil dönüşümün Türkiye’nin en büyük önceliklerinden biri olduğuna dikkati çeken Yıldırım, geçen sene itibarıyla kurulu baskı kapasitesinin yüzde 55’inin rüzgar, güneş ve hidroelektrik enerjiye dayandığını, inşaatı devamlı nükleer santralin de devreye gireceğini kaydetti.

Şimşek, dolayısıyla eski kalıntı yakıtlara bağımlılığın artan bir şekilde azaldığına işaret ederek, “Yeşil dönüşüm ile rekabet gücü ve üretkenliği artırmaya asistan olacak yatırımlar yoluyla Türk ekonomisini karbondan arındırmaya kararlıyız.” diye konuştu.


sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur