Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyona ilişkin “Yaz aylarında enflasyonun kalıcı bir şekilde düşüş trendine girdiğini göreceğiz” dedi.

Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması!

Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’de yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin büyük olduğuna dikkati çekerek, ‘Dezenflasyonla, yapı reformlarla, parasal disiplinle makroekonomik temelleri güçlendiriyoruz ve bu fazla ilgi çekiyor. Onun için yatırımcı ilgisi tek kelimeyle mükemmeldi.’ dedi.

Bakan Yıldırım, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının Bahar Toplantıları ile değişik etkinliklere yeralma üzere yaptığı ABD ziyaretindeki temaslarını AA muhabirine değerlendirdi.

Toplantıların fazla bereketli geçtiğini ifade eden Şimşek, Dünya Bankası, Asya Altyapılar Yatırım Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası gibi çoğu milletlerarası kuruluşla karşılaşmak için fırsat bulduklarını söyledi.

Yıldırım, IMF ve Dünya Bankası toplantıları ile G20 toplantılarına da katıldıklarını belirterek, büyük gruplarla 20’den fazla yatırımcı toplantısı yaptıklarını ve yüzlerce yatırımcıyla bir araya geldiklerini anlattı.

‘Yatırımcılara Orta Vadeli Program’ın (OVP) uygulamasını, elde edilen kazanımları ve bundan sonraki gidişatı hakkında ayrıntılı sunumlar yaptık.’ diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

‘Türkiye’ye alaka koskocoman. Sabahtan 7’den akşam 11-12’lere değin toplantılara katıldığımız günler oldu. Cuma günü Washington’da 18 program yaptık. Dolayısıyla Türkiye’ye çok zinde bir alaka var. Çünkü hikayesi olan ve kredibilitesi olan nadir ülke programlarından bir tanesiyiz. Türkiye’nin hikayesi zaten enerjik, büyük, gelişen bir ekonomi. Dezenflasyonla, yapısal reformlarla, parasal disiplinle makroekonomik temelleri güçlendiriyoruz ve bu fazla ilgi çekiyor. Onun için yatırımcı ilgisi tek kelimeyle mükemmeldi.’

‘PROGRAMA YÖNELİK SORU İŞARETLERİ ORTADAN KALKTI’
Mehmet Yıldırım, geçen sene New York’ta düzenlenen yatırımcı konferansında, programın uygulanmasına yönelik şüpheler olduğunu anımsatarak, bu kapsamdaki soru işaretlerinin bittiğini dile getirdi.

Siyasi anlamda bu programa destek olup olmadığına karşın soruların da bittiğini söyleyen Şimşek, ‘görünen o ki programa olan güven de pekişti. Çok net bir şekilde mesajımız şu; maliye politikasını güçlendireceğiz, dezenflasyona destek vereceğiz, harcamaları gözden geçiriyoruz. Bu gözden geçirme bitince harcamalardan hangilerini kısacağız hangilerini donduracağız, nerelerde kesintilere gideceğiz, onlara bakacağız.’ ifadesini kullandı.
Bakan Yıldırım, kayıt dışılıkla mücadelenin de kendileri için en manâlı konu olduğunu belirterek, o konuda da atılan önemli adımlara devam edeceklerini söyledi.

Yıldırım, şöyle konuştu:

‘Yani tescil dışı faaliyetlerden, vergi ödemeyenlerden nasıl vergi toplarız yaklaşımıyla bir çerçeve çizeceğiz. Maliye politikasının ekonomi programına, dezenflasyona desteği güçlenecek. Zaten para politikasında Merkez Banka’mız bir meslek yapıyor. Cari açık öngördüğümüzden daha süratli daralıyor. Bu bize rezerv birikimine imkan sağlayacak.’

‘YAZ AYLARINDA ENFLASYONUN KALICI BİR ŞEKİLDE DÜŞÜŞ TRENDİNE GİRDİĞİNİ GÖRECEĞİZ’
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, bankaların ve gerçek sektörün de küresel finans sistemine erişiminin arttığına muhabere ederek, sektörün geçen yıla kıyasla daha düşük faizler ve daha uzun vadede, daha pozitif kaynak bulabildiğini anlattı.

Bu gibi gelişmelerin de programa olan güvenin arttığını gösterdiğine dikkati çeken Yıldırım, gelecek 12 ay için enflasyon beklentilerinin de yüzde 35’e düştüğünü anımsattı.

Yıldırım, ekonomide baştan dengelenmenin de kuvvetli bir şekilde devam ettiğini belirterek, ‘Net ihracatın katkısı büyük ihtimalle birincil çeyrekte artıya döndü. İç talepte tabii fakat önümüzdeki dönemde bir arz yumuşama olacak. Bu her tarafta eşitleme beraberinde cari açıkta, enflasyonda daimi düşüşü getirecek. Yaz aylarında sadece baz etkisinden nedeniyle değil, attığımız maliye ve para politikasındaki adımlarla enflasyonun nasıl daimi bir şekilde düşüş trendine girdiğini hep birlikte göreceğiz.’ dedi.

‘ÜLKENİN BU PROGRAM ETRAFINDA KENETLENMESİNE İHTİYAÇ VAR’
ABD’deki açıklaması üzerinden gündeme getirilen iddialara da yanıt veren Şimşek, ‘lokal yatırımcılar’ anlamında bir açıklama kullandıklarına dikkati çekti.

Yıldırım, uluslararası bir finans platformunda programa olan ilgiden bahsettiklerini, dolayısıyla lokal kelimesinin vatandaşlara yönelik olmadığını kaydetti.

Kelimenin finans jargonunda da yoğun olarak kullanıldığına dikkat çekici eden Yıldırım, ‘Raporlarda, konuşmalarda, bunun hiçbir şekilde sosyal medyada veya hemen muhalefetin dile getirdiği anlamda karşılığı değil. Türkiye’de uzun süre bakanlık yaptım. Milletimiz benim duruşumu bilir. Biz vatandaşımıza ve milletimize hizmetkarız. Bizim katiyen başkalarının iddia ettiği gibi durumumuz söz konusu olmaz.’ dedi.
Şimşek, ülkenin bu program civarda kenetlenmesine gereksinim olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

‘Program tamamen biz Türkiye’nin hesaplı geleceğini güçlü bir şekilde her tarafta yapı edeceğiz. Büyüme potansiyelini arttıracağız. Makroekonomik sorunlarımızı kökten çözeceğiz. Enflasyonu tek haneye düşüreceğiz. Bütçe disiplinini sağlayacağız. Türkiye’nin cari açıklarını daimi bir şekilde altında çekeceğiz ve bunun tamamen Türkiye’nin dış kırılganlıkları, dış şoklara karşı dayanıklılığını artıracağız. Tüm bunlar milletimizin, vatandaşımızın refahı için, Türkiye’mizin sürdürülebilir yüksek büyümeyi sağlaması içindir. Uluslararası bir finans platformunda anlamı fazla net olan kelimeyi kullanmamın istismar edilmesi sahiden bizi fazla şaşırttı. görünüşe göre kötü niyetli çevreler var. Onun için biz programımıza odaklanacağız. Programımızı uygulayacağız, başaracağız inşallah. Bunun baştan sona milletimizin refahı artacak. Türkiye daha rekabetçi, daha enerjik olacak.’ sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur