Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Programımız sonuçlarını veriyor. Türkiye’nin makroekonomik sorunlarını çözmekte kararlıyız.” dedi

Bakan Şimşek'ten kamuda tasarruf ve enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuştu.

Bakan Yıldırım konuşmasında ‘Programımız sonuçlarını veriyor. Türkiye’nin makroekonomik sorunlarını çözmekte kararlıyız. Enflasyonu düşürmek bir işlem işidir, zaman alıyor. Türkiye’nin makro ekonomik sorunlarını çözeceğiz’ dedi.

Bakan Mehmet Yıldırım, enflasyon için ek adımlar atılacağını belirterek, ‘Enflasyonu sıkı para politikası, sıkı maliye politikası, gelirler politikası, yapısal değişim ve verimlilik artışı ile düşüreceğiz. Sonuçları yılın ikinci yarısında almaya başlayacağız’ ifadelerini kullandı.

Enflasyonun yaz aylarında fazla hızlı düşeceğini bildiren Yıldırım, ‘Baz etkisi var program etkisi de var. Piyasa beklentilerinin vakit içerisinde bizim hedeflerimize yakınsayacağına inanıyoruz’ dedi.

Kamuda tasarruf çalışmalarının nihai noktaya geldiğini belirten Yıldırım, ‘Kamuda harcama kontrolü 2024’ün ikinci yarısında devreye girmiş olacak’ şeklinde konuştu.

Yıldırım’in açıklamalarından öne çıkanları şu şekilde:

Orta Vadeli Program çalışıyor, istenen sonuçları veriyor. Programımızı güçlendireceğiz ve uygulamakta, Türkiye’nin makro hesaplı sorunlarını çözmekte kararlıyız.

Para politikasının aktarım mekanizması gecikmeli çalışıyor. Dolayısıyla dezenflasyonu önümüzdeki dönemde destekleyecek adımlar atacağız. Bu adımlar daha fazla maliye politikasında, yapısal reformlar olacak.

‘DEZENFLASYON ZAMAN ALIYOR’
En büyük önceliğimiz fiyat istikrarı ve onu destekleyici şekilde mali disiplin. Dezenflasyon zaman alıyor, enflasyonla mücadele bir süreç işidir. Enflasyonu sıkı para, maliye politikası, hedeflerle düzenli bir gelirler politikası, yapısal değişim ve verimlilik artışı ile düşüreceğiz, sonuçları yılın ikinci yarısında almaya başlayacağız

Merkez Bankası, para politikasında önemli adımlar attı. şimdi seçici kredi politikası uyguluyor. Faizin durduğu yere oranla para politikası daha sıkı bir durumda.

Önümüzdeki seneden itibaren zelzele harcamaları dahil bütçe açığını yüzde 3’ün altına çekeceğiz.

KAMUDA TASARRUF ÇALIŞMALARI
Harcamaların gözden geçirilmesi bir süreç işi, tasarruf konusunda çalışmalarımızı nihai bir noktaya getirdi. Yakında bir takım hususları paylaşacağız. Kamuda masraf kontrolü 2024’ün ikinci yarısında devreye girmiş olacak.

Merkez Bankası’na dezenflasyon için yardım vereceğiz. Orta vadede yapı reformlar için parasal alan yaratacağız.

Geçici olarak büyümede yavaşlama olabilir lakin bizde ayrıca artma potansiyeli güçlenecek, hem de artma performansı dünyaya oranla orta-uzun vadeli perspektifte fazla enerjik şekilde seyretmeye devam edecek.

Bu sene Orta Vadeli Program’da (OVP) yüzde 3,1’lik cari açık öngörümüz var. çok büyük ihtimalle yüzde 2,5’in altınca olacak. Bütçe açığı öngörümüz yüzde 6,4, hedefimiz yüzde 5’in altı olacak. Cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in altına çekilmesi bize rezerv birikimi imkanı sağlayacak.

‘BAZI ALANLARDA DAHA İYİ ÇALIŞIYOR’
Program tam bizim planladığımız gibi, bir takım alanlarda öngörülerimizden daha iyi çalışıyor. Mantıklı politikalar ve yapısal reformlar yatırımcı getirecek.

Yılın ikinci yarısından itibaren iç talep yumuşarken, dış talepteki toparlanmayla birlikte net ihracat pozitife dönecek. Büyümede yumuşak bir geçiş yaşayacağız fakat makul düzeyde kalacak ve dezenflasyon süreci başlamış olacak.

‘EKONOMİDE DENGELENME BAŞLADI’
Kur oynaklığı azaldı. Ekonomide dengelenme başladı. Türkiye’nin dış kaynak ihtiyacı azalıyor. Türkiye’ye kaynak girişi bol, Türkiye’nin şu an kaynağa erişim sorunu değil

Son üç ayda bankalarımız toplamda 3.5 milyar dolarlık anapara yarı dışarıdan kaynak buldular. Rezervlerde bir toparlanma var; arzuladığımız yerde değiliz, bu bir süreç işi. (Rezerv seviyesini) KKM’deki düşüşle değerlendirirseniz rezervlerdeki çoğaltma devlete ait ifade edildiğinden daha iyi.

‘ENFLASYON ÇOK HIZLI DÜŞECEK’
Enflasyon yaz aylarında fazla seri düşecek. Baz etkisi var program etkisi de var. Piyasa beklentilerinin vakit içerisinde bizim hedeflerimize yakınsayacağına inanıyoruz.

Programın dinç bir şekilde uygulamaya devamıyla önümüzdeki aylarda kredi notu artışlarının geleceğine inanıyoruz sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur