Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira beyannameleri konusunda yaptıkları denetimleri hatırlatarak mükelleflerin bir yaptırımla karşılaşmaması için 5 Nisan’a kadar beyannamelerini vermeleri gerektiğini belirtti.

420 BİN GAYRİMENKULE YERİNDE TESPİT

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Şimşek, “2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin lira üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan’a dek şartname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz.” ifadesini kullandı.

Gelir İdaresi Başkanlığının, yönetimsel kayıtları (tapu, MERNİS gibi) ve teknolojik imkanları en üstteki düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını özenle sürdürdüğünü vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne dek takriben 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin lira üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan’a değin beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adaletli rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz.”

Kaynak: AA / Aktüel

Mehmet Yıldırım Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur