Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Bakan Şimşek, enflasyon için “Yaz aylarında baz ve programın etkisiyle fazla hızlı düşecek.” açıklamasında bulundu.

“PİYASANIN ENFLASYON BEKLENTİSİYLE VE HEDEFİMİZ ARASINDAKİ FARK KAPANACAK”

Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, zirvede yaptığı ekonomi sunumunda kamuda tasarrufun yılın ikinci yarısından itibaren yoğunlaşacağını belirtirken ekonominin kronik sorunu haline gelen enflasyonla ilgili de piyasanın beklentileriyle hükümetin hedefi arasındaki farkın yaz dönemiyle birlikte kapanacağını söyledi.

Bakan Yıldırım, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Enflasyon yıllık olarak yaz aylarında baz ve programın etkisiyle fazla çabuk düşecek. Piyasanın enflasyon beklentileriyle hedeflerimiz arasındaki ayrim yaz aylarında kapanacak. Bütün kredi derecelendirme kuruluşları “Bu program bir uçtan bir uca notu artıracağım” diye fazla görünüme geçtiler, yetmedi bir kuruluş notumuzu keza artırdı ayrıca pozitife çevirdi. Pazartesi günü tüm bu izlenme oranı kuruluşlarının üstteki düzey yöneticileriyle fazla detaylı ayrı ayrı toplantılar yapacağım.”

“ENFLASYONLA ÇABA ZAMAN ALIYOR”

Uygulanan “Orta Vadeli Program”ın çalıştığını gösteren Yıldırım, programı güçlendireceklerini söyleyerek “En büyük önceliğimiz fiyat istikrarı. Dezenflasyon bu yılın ikinci yarısında başlayacak. Dezenflasyonu destekleyecek ek adımlar atacağız. Yapı reformlarla dezenflasyona destek sağlayacağız. Merkez Bankası’na dezenflasyon tesisi için takviye vereceğiz. Enflasyonu düşürmek, şok öncesi döneme dönmek bir süreç işi. Dünyada da böyle. Enflasyonla çaba bir işlem işidir vakit alıyor.” şeklinde konuştu.

“KUR OYNAKLIĞI AZALDI”

Bakan Şimşek, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Program bütün bizim planladığımız çerçevede çalışıyor, bir takım alanlarda öngördüğümüzden fazla daha iyi çalışıyor. Gelecek yıl bu vakitlerde olur ya çok daha bambaşka konuları konuşuyor olacağız. Kur oynaklığı azaldı. koskocoman ihtimalle birincil çeyrekte net ihracatın katkısı pozitife dönecek

İç istek birincil çeyrekte zinde devam etti. Merkez Bankası o nedenle ek sıkılaşma adımları attı. Yılın ikinci yarısından itibaren iç istek yumuşarken, dış talepteki toparlanmayla birlikte net ihracat pozitife dönecek, büyümede yumuşak bir geçiş yaşayacağız fakat makul düzeyde kalacak ve dezenflasyon süreci başlamış olacak.”

Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım Türkiye Ekonomi Maliye Bursa Finans Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur