Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “İstanbul ve Ankara için yeni metrolar gelecek. 1000 kilometre metro hattına ihtiyacımız var, 400’ü var bunun. İstanbul’a 600 kilometre daha metro hattı yapmalıyız. Önümüzde çalışmalarımız var, hayata geçirmeyi planlıyoruz. Esenboğa Havalimanı’ndan Kızılay’a yeni metro yapacağız.” dedi.

Bakan Uraloğlu canlı yayında müjdeleri tek tek sıraladı: Yeni metrolar gelecek

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TRT Haber’de soruları yanıtladı. Canlı yayında müjdeleri tek tek sıralayan Bakan Uraloğlu, İstanbul ve Ankara’ya yeni metroların geleceğini ifade etti. Süper Hızlı Tren projesinden de bahseden Bakan Uraloğlu, İstanbul-Ankara arasındaki mesafenin kısalacağını belirtti.

Zengezur Koridoru hakkında konuşan Bakan Uraloğlu, ”Biz Orta Koridor’da bulunuyoruz. Derhal bu koridorun kapasitesi yeterli değil. Yeni bir alternatif güzergah oluşturuyoruz. Bu koridorun ülkemizden geçmesi aramak ülkemizin sanayisine, teknolojisine, turizmine katkı maddesi sağlaması demektir. Bu ulaşım koridorlarını sadece yükün taşınması, yolcunun taşınması olarak değerlendiremeyiz. Bu koridorlar aynı zamanda barışa büyük katkı maddesi sağlayacak yatırımlardır.” dedi.

KALKINMA YOLU PROJESİ
Bakan Uraloğlu, Yeniden Yapılanma Yolu projesine ilişkin ”Irak ile yürütülen Kalkınma Yolu Projesi’ne bununla birlikte Kuru Kanal’da deniliyor. Yeniden Yapılanma Yolu, o bölgenin de kalkınmasına katkı maddesi sağlayacaktır. Irak tarafında projeler bitmek üzere. Görüşüyoruz, fazla ciddi aşamalara geldik. Bu sene içerisinde oradaki inşaatlara başlıyoruz. Natürel burada Türk müteahhitler de rol alacak diye düşünüyorum. Ağın ülkemizdeki kısmı çabuk tren hattıyla oluşacak. Basra Körfezi’nden başlayan hat Londra’ya kadar gidecek. 20 sene önce yapılan projelerle geleceği planladık.” dedi.

Bakan Uraloğlu canlı yayında müjdeleri tek tek sıraladı: Yeni metrolar gelecek

İSTANBUL’A YENİ METRO
”İstanbul için yeni metrolar da gelecek” diyen Bakan Uraloğlu, şunları kaydetti;

”Yeşil alanlar bizim Bakanlığımız tarafından bitirilip sizin de bahsettiğiniz gibi hemen bu Gayrettepe’den başlayıp İstanbul Havalimanı’na kadar giden hattımızı bitirdik. Acilen onun devamıyla ilgili de hemencecik bizim İstanbul Havalimanı’ndan başlayıp Halkalı’ya dek inen hattımızın İstanbul Havalimanı’yla Halkalı arasındaki 14 kilometrelik kesimi bitirdik. Derhal fazla net burada biz bakanlık olarak 59,48’de koyun 67 kilometreyi bitirdik ve İstanbul’un hizmetine sunduk. İstanbul için yeni metrolar da gelecek.1000 kilometre metro hattına ihtiyacımız var, 400’ü var bunun. İstanbul’a 600 kilometre daha metro hattı yapmalıyız. Önümüzde çalışmalarımız var, hayata geçirmeyi planlıyoruz. İBB’nin sıfırdan yaptığı metro değil. Vadedilenlerle gerçekleştirilenler arasında önemli bir ayrım görüyoruz. 5 yılın aslında kayıp bir vakit olduğuna inanıyorum. Açılan 47 km metro hattının 8 kilometresini inşa ettiler. Temel atmama töreni’ yapmadık, temeli hafriyatla doldurmadık.”

Bakan Uraloğlu canlı yayında müjdeleri tek tek sıraladı: Yeni metrolar gelecek

ANKARA İÇİN YENİ PROJE VAR MI?
Ankara’nın trafiğinin İstanbul gibi yoğun ayla geldiğini gösteren Uraloğlu, ”Ankara’nın trafiği bundan böyle çok yoğun Ankara’da da mutlaka çözüm. Niye? Son beş yılda fiilen Ankara’nın trafiğine dokunacak ulaşım projeleri maalesef hayata geçirilmedi. Yani o noktada çok önemli şekilde geri kalmış durumdayız. Mutlaka onları hayata geçirmeliyiz. Keza kara yolu anlamında lakin hem raylı sistem anlamında. Esenboğa Havalimanı’ndan Kızılay’a yeni metro yapacağız.” dedi.

Bakan Uraloğlu canlı yayında müjdeleri tek tek sıraladı: Yeni metrolar gelecek

SÜPER HIZLI TREN PROJESİ
Canlı yayında müjdeleri bir bir sıralayan Bakan Uraloğlu, ”Bizim yeni kapasitelere yeni güzergahlara ihtiyacımız var. Proje hayata geçtiğinde Ankara-İstanbul arası 80 dakikaya inecek. Mlli maç doksan dakika, biz Ankara’dan İstanbul’a 80 dakikada gideceğiz. Nasıl gideceğiz? 350 kilometre hıza sahip, süper çabuk trenle gideceğiz. İnsanımızı tehlikesiz, konforlu vakit kazandıran bir proje. bununla birlikte da üç yüz elli kilometre saat hıza sahip tren teknolojisini de bu vesileyle ülkemize getireceğimiz bir proje.” ifadelerini kullandı.


sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur