Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ramazan ayında 7 bin 500’den pozitif görevliyle 104 bine yakın yiyecek denetimi gerçekleştirildi, uygunsuzluk saptama edilen 1022 mahsul için 45 milyon lira yönetimsel para cezası uygulandığını açıkladı.

Bakan Yumaklı duyurdu: 1022 ürün...Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaptığı açıklamada, bakanlık olarak sorumluluk alanlarından birisinin de vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşması olduğunu hatırlattı. Bu konuya büyük bir hassasiyet gösterdiklerinin altını çizen Yumaklı, “Tarladan çatala dek gıdanın her adımını yoklama altında tutmanın, güvenilir gıdayı vatandaşımıza sunmanın gayreti içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Piyasada haksız rekabetin etkin biçimde önlenmesi için de gayretli bir biçimde çalışıyoruz. Bakanlık olarak 2023 yılında 1 milyon 300 bin gıda kontrolü gerçekleştirdik. Bu kontrollerde 18 bin 948 işletme hakkında yönetimle ilgili para cezası uyguladık.” ifadelerini kullandı.

Gıda güvenilirliğini temin etmek nedeniyle yürüttükleri bu faaliyetleri ramazan ayı her tarafında aksatmadan, titizlikle ve sürekli yürütmeye devam ettiklerini vurgulayan Yumaklı, 7 bin 500’den fazla yiyecek yoklama görevlisi ile ramazan ayı baştan başa Türkiye genelinde gıda denetimlerini yoğunlaştırdıklarını belirtti.

RAMAZAN KOLİLERINE YÖNELİK KONTROLLER
Bakan Yumaklı, ramazanla birlikte halkın tüketim alışkanlıklarında oluşacak mümkün değişiklikleri göz önünde bulundurarak özellikle tüketimi artması olası un-unlu mamuller, pastacılık-tatlı ürünleri, ekmek, şeker-şekerli mamuller, et-et ürünleri, süt-süt ürünleri gibi gıda ürünlerini üreten ve satan işletmelerin devlete ait kontrollerine yük verdiklerine dikkati çekerek şu bilgileri verdi:

“Bilhassa iftar yapılan toplu tüketim yerlerinde ilk olarak hijyen kontrolleri edinmek üzere zorunlu resmi kontroller yürüttük. Ramazan paketi/kolisi adı aşağı muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satmak ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerine yönelik resmi kontrollerde gıdaların son tüketim tarihi ile etiket bilgilerini teftiş ederek lüzum görülmesi halinde bu ürünlerden numune aldık.

Bu kapsamda, Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde 104 bine yakın teftiş gerçekleştirdik. Laf konusu denetimler sonucunda 1022 adet operasyon için yaklaşık 45 milyon lira yönetimle ilgili para cezası uyguladık, 13 işletme için ise savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu cezalar ağırlıklı olarak bozulmuş, son tüketim günü geçmiş gıdalar, kayıt yaptırmadan faaliyette bulunan işletmeler, hijyen kurallarına anormallik ve Türk Yiyecek Kodeksine uygunsuzluktan nedeniyle verildi.”

BAYRAM DENETİMLERİ
Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte denetimlerin artırıldığına dikkati çeken Yumaklı, ekiplerin şeker ve şekerli mamuller, pastacılık ürünleri, unlu mamuller, tatlı üretim ve satış yerleri ilk kez olmak üzere bütün gıda işletmelerine karşın resmi kontrollere hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.

Yumaklı, tüketicilerin yiyecek ile ilgili herhangi bir ihbar ve şikâyetini Türkiye’nin her yerinden Alo 174 Yiyecek Hattı’na veya “0501 174 0 174” numaralı Whatsapp Yiyecek İhbar Hattı’na bildirebileceklerini kaydederek, “Hiç kuşkusuz en iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Tüketicilerimiz bu sürece ne değin dâhil olursa böylece çabuk ve basit netice alabiliyoruz. Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız.” değerlendirmesinde bulundu. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur